Zöld és demokratikus áramtermelés az EU-ban - Magyarországnak is feladják a leckét

6 perc

2023.06.06. 07:10

A rugalmas visszatáplálást és a decentralizációt zászlójára tűző európai villanyáram-szabályozási reform új világot hoz a fogyasztók számára, akik ezzel fokozatosan maguk is termelővé válnának, miközben az árampiaci szolgáltatók szerepe is drasztikusan újraértelmeződik.

A közeljövő áramfogyasztója saját háztartási kiserőműve, társasháza közös megújuló infrastruktúrája, vagy egy közösségi energia-szövetkezet tagjaként például napelemfarmról vételezett energiával látja el majd magát egy virtuálisan elszámolt digitális áram-kereskedelmi szolgáltatón keresztül.

Azonban ahhoz, hogy mindez valósággá váljon, és ezzel az EU érdemben tegyen a 2030-as 55 százalékos és a 2050-es klímasemlegességi céljai eléréséért, a háztartási energiaellátás radikális reformját kell keresztülvinnie a tagállamok kormányain és energiaszektorain. Márpedig a hagyományosan lobbierős energiavállalatok sokáig igyekeztek elodázni a rugalmas visszatáplálást lehetővé tévő tárolókapacitások telepítését.

Eközben 2023-ban először a globális megújuló energiatermelésbe fektetett összeg elérheti az 1,7 ezer milliárd amerikai dollárt, ami éves összesítésben először haladja meg az olajkitermelésbe fektetett pénzt.

Napelemes pályázatok: komoly könnyítésről döntött a kormány, de sokakat ez már nem vigasztal

Április végén könnyített a kormányzat a napelemes pályázatok lebonyolításán: júliustól jelentősen egyszerűsödik a projektek adminisztrációja és elszámolása, de az érintettek szerint elkéstek vele, és más fontos kérdéseket is tisztázni kellene. Azok persze örülhetnek, akik a lassú elbírálás okozta csúszás, a mostani változásokig nehézkes adminisztráció, az emelkedő költségek és a majdani elszámolással és a rendszerek hálózati visszatáplálásával kapcsolatos bizonytalanságok ellenére mégis kitartottak.

Élen járók és kullogók

Költséges és jelentős rendszerátalakításokat igénylő megoldásokat ez idáig az EU-ban a megújulók terén élen járó Dánia, Finnország és Svédország hajtott végre országos léptékben. Eközben a spanyolok, franciák, németek regionális szinten végeztek jelentős fejlesztéseket. Ezzel szemben a görögök, a románok, a bolgárok, és mi, magyarok is, komoly lemaradásban vagyunk. Ennek ékes bizonyítéka az új háztartási kiserőművek rendszerre kötésének jelenleg is hatályos tilalma, és a szélerőművek telepítésének korlátozása.