Farkas Ádám volt PSZÁF-elnök: Kívülről nézve több minden aggasztó és nehezen megmagyarázható

Az ország egyik legsikeresebbnek tartott fiatalja, Farkas Ádám közgazdász a 2010-es kormányváltás után nem sokkal elhagyta Magyarországot, és most Európai Pénzügyi Piaci Szövetség vezérigazgatója. A mai fiataloknak három tippet ad a sikerre, és azt mondja, fontos lenne, hogy az ország képes legyen kitermelni olyan nemzetközileg is versenyképes vállalatokat vagy vállalkozókat, akik a régióban és azon túl is labdába tudnak rúgni. Hol akad el a folyamat? Milyen más problémákat lát a gazdaságban? Interjúnk annak a cikksorozatnak a része, amelyben megnézzük, mi lett azzal az 50 magyarral, akit 20 éve a Magyar Hírlap kiadványában a legsikeresebbek közé választottak.

  • Windisch Judit Windisch Judit
Farkas Ádám volt PSZÁF-elnök: Kívülről nézve több minden aggasztó és nehezen megmagyarázható

hvg360: Ön a 2010-es kormányváltás után önként távozott a PSZÁF éléről. Miért?

Farkas Ádám: Valóban önként mondtam le.

hvg360: Semmilyen jelzést nem kapott?

F. Á.: Nem, de egyértelműen lehetett érzékelni, hogy az új kormány jelentős változásokat akar végrehajtani a közélet minden területén, ami aztán be is igazolódott.

Pályakép

„Sikerorientált és öntudatos" – ezzel kezdődött Farkas Ádám közgazdász, bankár jellemzése 20 évvel ezelőtt, a Magyar Hírlap 50 legsikeresebb fiatalról szóló kiadványában, melyben őt a második helyre rangsorolták. Nem véletlenül: 29 évesen került a Magyar Nemzeti Bankhoz, ahol ügyvezető igazgató és az igazgatóság tagja volt, majd 2001-ben követte Surányi György távozó jegybankelnököt a CIB Bankba, ahol idővel társvezérigazgató lett. Noha a neve felmerült, jegybankelnök nem lett, viszont a Bajnai-kormány idején a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF) vezette. 2011-től egy pályázat útján az Európai Bankfelügyeleti Hatóság főigazgatója lett, majd mandátuma lejárta előtt (egy hangos botrány kíséretében) átigazolt az Európai Pénzügyi Piaci Szövetséghez, ahol immár a globális testvérszervezet vezérigazgatója is, emellett több fontos testület tagja. Számos olyan megkeresést kaptam, amiről álmodni sem mertem volna" – nyilatkozta most a hvg360-nak. A régi filozófia híve, azt mondja: ma is úgy állok hozzá, hogy kőkeményen meg kell dolgozni a sikerért, és ennek megfelelően rengeteget is dolgozom", de óraszámban már nem bír annyit, mint régen.

A Farkas Ádámmal készült interjú annak a cikksorozatnak a része, amelyben azt nézzük végig, 20 év alatt mire vitte az akkor legsikeresebbnek tartott 50 magyar fiatal. A sorozat eddig megjelent részeit ide kattintva olvashatja el.

Egy éve voltam a PSZÁF elnöke, alapvetően azért vállaltam el a feladatot, mert a nagy gazdasági válság miatt nehéz időszakot élt át az ország és a pénzügyi szektor. De kezdettől elég világos volt, hogy kicsi az esély arra, hogy kitöltsem a mandátumom.

hvg360: Akkoriban azt írták, hogy nagyon nehéz lett volna önt leváltani. Vagy úgy gondolta, hogy kétharmaddal könnyebb?

F. Á.: Szerintem nem lett volna nehéz, mint ahogy ez nagyjából minden más intézménynél meg is történt…

hvg360: Simor András jegybankelnökkel elmeccseltek a mandátuma végéig.

F. Á.: Igen, de a jegybank elnökét sokkal erősebb törvényi garanciák védik, és Magyarország tagja az Európai Központi Bankok Rendszerének is, ami szintén nyújt bizonyos fokú védettséget. Egy PSZÁF elnököt minden további nélkül el lehetett volna mozdítani.

hvg360: Jegybankelnöki ambíciói soha nem voltak? Elárulhatja, már úgyis mindegy.

F. Á.: A jegybankban egy nagyon szép és jó időszakot töltöttem (1997 és 2001 között volt ügyvezető igazgatója és az igazgatóság tagja – a szerk.), akkor csatlakoztam nagyon fiatalon, mikor a nemzetközi sztenderdeknek megfelelővé kellett fejleszteni egy fontos jegybanki területet.