Gulyás Gergely elmondta a hvg360-nak, miért bukja el Kocsis Máté felesége a jól fizető állást, amit neki köszönhet
Nem tart fenn tovább az állam olyan projektcégeket, ahol nincs érdemi munka, mert nem halad a beruházás – mondta a hvg360 megkeresésére Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki azt is közölte, hogy a döntés alapján megszüntetik a forráshiány miatt elhalasztott Dél-budai Centrumkórház projektcégét is. Ott igazgatósági tag havi nettó 326 ezer forintért Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető felesége is, aki Gulyás szerint az ő kérésére került oda. A hvg360 összeszedett néhány olyan céget, ahol a kormányzati célok változása vagy a külső körülmények miatt hasonló a helyzet.
Egy nappal azután, hogy megkerestük a kormányt, hogy a látszólag nem működő állami cégeknél miért adnak fizetést a felügyelőbizottsági tagoknak és egyéb munkatársaknak,
maga Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter telefonált (!) a válasszal.
Ez rendkívül meglepő volt, hiszen a minisztériumok nem, vagy jóval később válaszolnak lapunk kérdéseire, és zömmel csak a hárítás érkezik a sajtóosztálytól.
Gulyástól viszont érdemi választ kaptunk most. Azt mondta,
“minden felügyelőbizottsági tagnak folyósított havi pár százezer forint is pénz, és ha a beruházás halasztása miatt egy projektcégre nincs szükség, azt meg kell szüntetni, ezt tesszük a tervezett Dél-budai Centrumkórház előkészítésére létrehozott vállalkozással is.”
A téma azért került most reflektorfénybe, mert nemrég a 24.hu megírta, hogy bár Dél-budai Centrumkórház átadását eredetileg 2023-ra tervezték, még egy kapavágás nem történt, közben pedig a DBC Dél-budai Centrum Projekt Zrt. igazgatósági tagjaként Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető felesége, a felügyelőbizottság elnökeként pedig a kormánypárti Megafon tulajdonosa havi fix fizetést kap közpénzből.

Kocsisné bruttó 34 millió forintot, Kovács István Megafon-tulajdonos a felügyelőbizottság korábbi tagjaként, jelenlegi elnökeként pedig bruttó 24 milliót kapott eddig a DBC Zrt.-től. Kocsisnét azzal vette védelmébe néhány napja a Fidesz-frakció sajtóiroda, hogy “a magyar átlagbérnél kevesebbet keres havonta a DBC előkészítő cégében, ami nettó 326 ezer forintot jelent”. Megjegyezték még, hogy munkáját elvégzi, arról pedig nem ő, és nem is az igazgatóság tehet, hogy nem halad a projekt, hiszen a megvalósulásról a kormány dönt.
Az egyik éppen Bedros J. Róbert, az igazgatóság elnöke, akinek ez havi nettó 400 ezres mellékest jelent. Főállása a nem létező szuperkórháztól pár kilométerre fekvő Szent Imre Kórház főigazgatói posztja. De emellett a Semmelweis Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi tagja is – állítólag ennek megtartásáért mondott le a DBC-t érintő miniszterelnöki megbízotti tisztségéről tavasszal.
Az igazgatóság tagja még Bedros Szent Imre kórházbeli gazdasági igazgatója, Kis Beatrix Judit, szintén havi nettó 326 ezerért. A fizetési lista szerint a felügyelőbizottság élén a már említett Kovács István havi nettó 270 ezret keres. Az fb tagja még – havi nettó 210 ezer forintért – Kretter Diána, aki főállásban a Miniszterelnökség helyettes államtitkára, és Lajos Luca, akinek a szülei Altorjai Anita (Áder János volt sajtófőnöke, jelenleg a közmédia egyik vezetője) és Lajos Tamás, az új SZFE-t fenntartó alapítvány kuratóriumi tagja, jó kormánykapcsolatokkal rendelkező producer.
Az éppen érdemi feladat nélkül álló cég vezérigazgatója, Gulyás József havi nettó 1,05 millió forintot keres. Amúgy az igazgatóság elnöke, Bedros nyilatkozott nemrég arról, hogy a beruházás megvalósításának csúszása miatt a cég munkavállalóinak számát nyolcra redukálták – a jelek szerint a vezető és ellenőrző testületre nem terjedt ki a létszám- vagy fizetéscsökkentés.Gulyás Gergely egyébként a hvg360-nak elárulta, hogy az ő kérése és döntése volt, hogy a Fidesz frakcióvezetőjének jogász végzettségű felesége, Kocsisné Márkus Szilvia a projektcég vezető testületének tagja legyen.