szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Wáberer György például ezért távozhatott kormánybiztosi pozíciójából. Távozott viszont Guller Zoltán, Szili Katalin és Bedros J. Róbert is.

A február 9-i kormányinfón jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy február 15-ig minden, az egyetemi vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban ülő miniszter le fog mondani ottani tisztségéről. Ez elég sok minisztert érint: Lantos Csabának, Lázár Jánosnak, Nagy Istvánnak, Navracsics Tibornak, Szijjártó Péternek, Varga Juditnak és Varga Mihálynak is volt ilyen pozíciója. Minderre azért volt szükség, mert decemberi határozatában az Európai Tanács aggályosnak, mi több, összeférhetetlennek nevezte, hogy miniszterekkel, államtitkárokkal, képviselőkkel és polgármesterekkel vannak feltöltve a vagyonkezelő alapítványok kuratóriumai. A kormány ultimátumot kapott: amíg ezen nem változtat, nem kaphat uniós forrásokat, így nem férhet hozzá sem az Erasmus, sem a Horizont Európa program pénzeihez.

A 24.hu hétfőn azt írta, hogy voltak olyanok, akik viszont a kuratóriumi tagság és a kormányzati megbízatás közül az előbbit választották. Ilyen például

  • Bedros J. Róbert miniszterelnöki megbízott,
  • Guller Zoltán miniszterelnöki biztos,
  • Szili Katalin miniszterelnöki megbízott,
  • valamint Wáberer György kormánybiztos.

Közülük csak Wáberer távozásáról lehetett tudni, de róla is más összefüggésben: Wáberer György maga kérte felmentését azután, hogy Tiborcz István, a miniszterelnök veje kivásárolta őt fuvarozócégéből. Arról, hogy Wáberer maga kérte a felmentését, Navracsics Tibor számolt be, viszont azt nem tette hozzá, hogy azért, mert Wáberer a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja marad.

 

Waberer's: Tiborcz István Mészáros Lőrinc babérjaira tör

Az ország legjelentősebb és Európa egyik legnagyobb fuvarozó-logisztikai vállalatcsoportjával bővül a miniszterelnöki vő birodalma. Wáberer György egyszer már kiszállt a nevét viselő cégből, akkor a társtulajdonossal meglévő konfliktusok miatt. Arra egyelőre nincs magyarázat, a mostani lépést mi indokolta.

Guller Zoltán távozását korábbi miniszteri biztosi pozíciójáról a Budapesti Gazdasági Egyetemért Alapítvány úgy magyarázta a 24.hu-nak, hogy Guller úgy döntött, a kuratórium elnökeként dolgozik tovább, miniszteri biztosi pozíciójáról pedig február 14-én mondott le. Az alapítvány tájékoztatása szerint a pozíciót átmenetileg a Digitális Magyarország Ügynökség vezérigazgató-helyettese, Bodor József vette át.

A portál kérdésére a pécsi Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kuratóriuma Szili Katalinról csak annyit írt, hogy Szili nem a kormány tagja, így nem érintett, a kuratórium pedig alapítása óta változatlan összetételű. Ez az indoklás azonban sántít, hiszen nem csak a kormánytagokat kérte választásra pozícióik között Gulyás Gergely. Szili nem válaszolt 24.hu kérdéseire, arra, hogy lemondott, csak abból lehet következtetni, hogy az MSZP korábbi házelnökének neve már nem szerepel a miniszterelnöki megbízottak között a kormány honlapján – holott január végén még ott volt.

Szinte ugyanígy derült ki, hogy nincs már miniszterelnöki megbízottja a dél-budai szuperkórház építésének sem: Bedros J. Róbert neve is eltűnt a kormány honlapjáról – bár a Semmelweis Egyetemet fenntartó Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány újságírói kérdésre nem reagált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!