Mit csinál Elon Musk cége az emberek agyával?
Sem tudományosan, sem a gyakorlatban nem igazán új, hogy betegek vagy sérültek az agyhullámaik felhasználásával számítógépezzenek vagy mozogjanak, de elképzelhető, hogy az újabb agyi implantátum valamikor piacképes termékhez vezet.
Újra jár egy 12 éve lebénult férfi, miután agyimplantátumot kapott – erre az alig egyéves hírre talán emlékezhet az érdeklődő olvasó, de nem ez volt az egyetlen ilyen orvostechnikai áttörés az utóbbi években. Nem éppen szenzációhajhász bevezetőnket folytathatjuk azzal is, hogy írtunk például arról: agyimplantátummal és MI-vel érték el orvosok, hogy egy lebénult férfi újra mozgathassa a karját, és érezhesse az érintéseket.
Megtörtént már, hogy az agyba ültetett implantátum olyan jól működött, hogy volt, aki nem engedte kikapcsolni. És beszámoltunk hasonló fejleményekről itt, itt, itt és itt.
Ilyen előzmények után érdemes föltenni a kérdést: hát akkor mi az újdonság a friss hírben? Abban, hogy pár napja Elon Musk – a Tesla villanyautókról, a SpaceX űrrakétákról, a Starlink műholdas internetes rendszerről, no meg a Twitter közösségi hálózat botrányokkal övezett felvásárlásáról ismert amerikai milliárdos – bejelentette: Neuralink nevű vállalkozásában sikeresen ültettek implantátumot valakinek az agyába, és a páciens szerencsésen lábadozik a műtét után.