szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 62 éves férfi ennek segítségével tett közzé egy rövid bejegyzést a közösségi médiában.

Egy amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) miatt lebénult ausztrál férfi lett az első olyan ember a világon, aki egy agy-számítógépes interfész segítségével osztotta meg gondolatait a közösségi médiában – írta az orosz államhoz köthető RT.

Az agy-számítógép interfészek (brain-computer interface, BCI) az elkövetkező évek nagy dobásának ígérkeznek. Ilyesmi eszközön munkálkodik az Elon Musk-féle Neuralink is, amely már jövőre elkezdheti az embereken végzett klinikai kísérleteket. Van azonban egy másik cég, a Synchron, amely ennél jóval előrébb tart, ők ugyanis már be is építették az első lapkájukat egy páciensbe.

A chip a most 64 éves Philip O'Keefe-hez került, aki gyorsan romló állapota miatt lett jogosult a szerkezetre. A beültetést tavaly áprilisban végezték el, és minden teljesen simán ment. A Synchron tájékoztatása szerint a chipet a nyaki vénán keresztül juttatták a helyére.

O'Keefe az interfész használatát biciklizés megtanulásához hasonlította: igényelt némi gyakorlást, de amint megszokta, már észre sem vette, hogy használja. A felület már lehetővé teszi számára az e-mailezést, az online banki szolgáltatások használatát, valamint az online vásárlást is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!