Ideje lenne felkészülnünk óriási erdőtüzekre Közép-Európában
A nagy erdő- és mezőtüzek az egyik leglátványosabb következményei a szemünk előtt kibontakozó klímakatasztrófának. A sajtó egyre többször számol be a Kanadában, Ausztráliában, Görögországban vagy Portugáliában évente pusztító katasztrófákról. Tényfeltáró anyagunkban azt vizsgáljuk, mennyivel nőtt az emelkedő átlaghőmérséklet miatt egy óriási erdőtűz az esélye a közép-európai országokban.
A tüzet egy mezőn dolgozó gazda vette észre. Nehéz elképzelni, hogy a lengyelországi Biebrza folyó mocsarai és lápos területei lángba borulhatnak – de a 2020 őszén uralkodó szárazság miatt az ott található tőzeg inkább már szalmára hasonlított. A tüzet az erős szél táplálta, és akadályozta a mentési munkálatokat. 1500 tűzoltó – hivatásos és önkéntes – egy héten át küzdött az elemekkel. A lángok 5500 hektár, rendkívül értékes természeti területet borítottak el.
A Biebrza Nemzeti Parkban keletkezett tűz sokkolta a lengyeleket, akik még napokkal az oltás után is figyelték az oltásról szóló tudósításokat. A természet felfoghatatlan tréfájának tűnt. Sajnos, az éghajlatváltozás előrehaladtával egyre gyakrabban láthatunk majd ilyen képeket. De vajon felkészültünk-e ezekre?
Az Európai Adatújságíró Hálózat (EDJNet) munkatársaival ezért arra jutottunk, összehasonlítjuk három ország felkészültségi szintjét az ilyen veszélyekre: Portugáliával kezdtük, amely évek óta küzd az erdőtüzekkel, majd Magyarországot néztük meg, ahol a klímaváltozás jelei egyre inkább érezhetők, és Lengyelországgal fejeztük be, ahol az emberekben még mindig csak elhanyagolható mértékben tudatosult ez a fajta veszély. Mit tanulhatnak a közép-európai országok abból, ami a kontinensünk déli részén már jelen van? Felkészültek-e a legrosszabb forgatókönyvekre?