Betiltott könyvek – 5. rész: Sötét helyek a Gulagtól Gileádig

7 perc

2024.05.27. 16:30

2024.05.27. 16:55

Támadás a szexuális normák ellen, felhívás erőszakra, az egyház és a vallás szemtelen kifigurázása – csak néhány indok, miért gondolták úgy egyes kormányok és cenzorok a történelem folyamán, hogy egy irodalmi műnek nem szabad a szélesebb olvasóközönséghez eljutnia. A fajok eredetétől kezdve a Bovarynén át az Amerikai psychóig remekművek egész sora került már tiltólistára forradalmi nézetei, szókimondása vagy éppen kendőzetlen stílusa miatt. A gazdagon illusztrált kötet kötelező olvasmány: az írásbeliség kezdetétől napjainkig tekinti át a cenzúra történetét – külön oldalakat szentelve a betiltott magyar irodalomnak is. A HVG Könyvek által megjelentett kiadványból több részt is közlünk.

Hidegvérrel

Truman Capote
1965

A Hidegvérrel (In Cold Blood. Ford.: Szíjgyártó László. Bp., Európa Könyvkiadó, 2007) szerzője, Truman Capote a könyv 1966-os megjelenésekor azt nyilatkozta, új irodalmi műfajt alkotott, a tényregényt. A regény a könyv megjelenése előtti évben a The New Yorker folyóiratban jelent meg négy részben, a kansasi Clutter család 1959-es meggyilkolásáról szóló irodalmi beszámolóként.

Betiltott könyvek
Szemelvénygyűjteményünk eddig megjelent részeit itt olvashatja. A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól.

Az elkövetők elvágták Herbert Clutter torkát, mielőtt lelőtték, majd megölték a feleségét és két tizenéves gyermekét, hogy ne legyenek tanúk. Elképzelve az áldozatok gondolatait és utolsó pillanatait, valamint rekonstruálva a gyilkosok mozgását, Capote élénk képet festett az elvesztett életekről és a gyilkosok gondolkodásmódjáról.

A megtörtént bűnesetek régóta lázban tartják a nagyközönséget, a műfaj megjelenik minden médiumban. Mindazonáltal a Hidegvérrel oktatása felzaklatott néhány amerikai szülőt, akik szerint a fiatalokra rossz hatással lehet, ha megtörtént erőszakos esetekről olvasnak. 2011-ben a kaliforniai Glendale tankerületben erőszakossága miatt ellenezték, hogy a mű 16-17 éves diákok tananyagjában szerepeljen.

Truman Capote
AFP / Leemage

A tanárnő, aki be akarta venni a tantervbe, irodalmi érdemeivel érvelt, és kiemelte, hogy Capote beszámolója nyomán számos fontos témáról nyithat vitát az osztályban, többek között az amerikai jogrendszerről. Hangsúlyozta, hogy haladó szintű osztályról van szó, és kijelentette, hogy tökéletesen megfelelő az olvasmány egy ennyire érett csoport számára. Bár a tanfelügyelők véleménye megoszlott, az iskolaszék végül engedélyezte, hogy a Hidegvérrel felkerüljön az olvasmánylistára.