Franciaországban tesztelik, hogy milyen hatással lesz Európára a szélsőjobb erősödése

Európa jobbratolódása a Néppárt megerősödését hozta, a szélsőjobboldali csoportok mint a higanycseppek próbálhatnak összeállni. Emmanuel Macron váratlan reakciójával azt teszteli, hogy a változások origóját jelentő Franciaország tényleg Marine Le Pen pártját akarja-e.

Franciaországban tesztelik, hogy milyen hatással lesz Európára a szélsőjobb erősödése

Európai parlamenti választások

Bár Magyar Péter pártja az európai parlamenti választáson csak a második lett a Fidesz-KDNP mögött, úgy tűnik, mégis ő foglalhatja el Brüsszelt Orbán Viktor helyett. Ha pedig a nagy képet nézzük, az is látszik, hogy elfogytak Orbán Viktor barátai, és Európa több vezetője számára hozott bukást a voksolás.

Az 52 lapos francia kártyával űzött, a póker XIX. századi megjelenése előtt népszerű, fáraó nevű szerencsejátéknak köszönhetjük a fáma szerint a va banque kifejezést. A köznyelvbe és a politikai szlengbe is átment (magyarul vabank) megfogalmazás jelentése, hogy valaki mindent egy lapra tesz fel, ezzel a győzelem érdekében hatalmasat kockáztat, s a veszteség is hasonló méretű lehet. Ezt tette Emmanuel Macron francia elnök, amikor vasárnap, még saját pártját is meglepve bejelentette, hogy előrehozza a csak 2027-ben esedékes parlamenti választást, amelynek első fordulóját június 30-án tartják.

Le Penék malmára hajthatja a vizet Macron azzal, hogy beszáll a választási kampányba

Franciaországban korántsem annyira népszerű az elnök, mint azt a nemzetközi tekintélye indokolná.

A francia pártok menetből futnak neki az újabb megméretésnek, hiszen még alig ért véget a kampányuk az európai parlamenti (EP) választásra, ami

megalázó vereséget hozott az államfő Reneszánsz nevű centrista pártja számára.

A győztes a szélsőjobboldali Marine Le Pen pártja, a Nemzeti Tömörülés (RN) lett, amely a voksok 31,4 százalékát megszerezve több szavazatot kapott, mint a második Reneszánsz és a harmadik szocialisták együttesen.