A káoszból kellene kivezetnie az országot a diákvezérekkel felálló új bangladesi kormánynak
Zűrös politikai örökséget hagyott maga után Bangladesben az elmenekült Sejk Haszina. A tüntetők is helyet kaptak a Nobel-díjas Mohamed Junusz vezette új kormányban.
Három hónappal ezelőtt még a gázai háborúról posztolt Nahid Iszlam 26 éves bangladesi egyetemista. Majd a szociológushallgató a júliusi diáktüntetések egyik szervezőjévé vált, hogy aztán technológiai és távközlési miniszterként a Mohamed Junusz Nobel-békedíjas közgazdász vezette új kormányban találja magát. A mikrohitelezés úttörőjeként ismertté vált, 84 éves Junusz a diákvezérekkel, a civil társadalom képviselőivel és a hadsereggel egyeztetve a napokban hozta létre a kabinetet, miután a 2009 óta kormányzó Sejk Haszina megszégyenülve elhagyta az országot.
Máris óriási az elvárás a kormánnyal szemben, a táskás szemekkel nyilatkozó Iszlam érzi a felelősség súlyát. A több mint ötszáz halálos áldozattal járt tüntetések egyik arcának számító fiatalember a saját állítása szerint napi 16 órát dolgozik. Többek között az internetért is felel, és prioritásnak tartja a sajtószabadságot, amelyet az előző kormány igencsak aláásott újságírók és ellenzékiek letartóztatásával rágalmazás vagy hamis információ terjesztése címén. De nemcsak a politikában járatlan Iszlam vagy a munkaügyi tárcát irányító, szintén 26 éves diáktársa került mély vízbe, hanem a kormányzati tapasztalatokkal szintén nem rendelkező Junusz is.
Bár Junusz a kormány tagjait nem is minisztereknek, hanem tanácsadóknak nevezi, úgy tűnik, nem tekinti átmenetinek a kabinetjét, amelynek fő feladata csak az új választások megtartása lenne.