Financial Times: A Nyugat bajba kerülhet, ha alábecsüli a fenyegetést, amit Észak-Korea jelent

13 perc

2024.10.30. 09:30

2024.10.30. 10:40

Rendkívül veszélyes fordulatot jelez Phenjan és a világ viszonyában, hogy Észak-Korea szerepet vállal az ukrajnai háborúban, írja Gideon Rachman, a Financial Times elemzője. Orbán Viktor és az amerikai republikánusok kapcsolatáról ír a Le Figaro. A közel-keleti helyzettel foglalkozik a Wall Street Journal, a Washington Post és a Guardian. Cas Mudde bevallja, fogalma sincs, ki nyeri nem egészen egy hét múlva az amerikai választást. Szép, új világ felé araszol öt Oroszországgal határos közép-ázsiai ország, írja a Financial Times. Számos lap, a többi közt a Die Welt elemzi a grúziai választás utáni helyzetet és Orbán Viktor tbiliszi útját. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

Financial Times

Orbán Viktor szembemegy az EU-val, amikor beáll a grúz választás vitatott eredménye mögé, és a Kreml-barát kormánypártot támogatja. Ő az egyetlen uniós vezető, aki elfogadja a szavazás kimenetelét, amit eddig rajta kívül csupán Oroszország, valamint a két regionális szomszéd: Azerbajdzsán és Örményország tett meg.

A Bizottság hangsúlyozta, hogy a magyar politikus nem az Uniót képviseli Tbilisziben, bármennyire is soros elnök. Ezen kívül 13 tagállam, Németországgal, Franciaországgal és Lengyelországgal az élen, idő előttinek minősítette a látogatást. A közlemény is hangsúlyozza, hogy a miniszterelnök nem a 27-ek nevében járt el.

Mind az Unió, mind a NATO a visszaélések kivizsgálására szólított fel. A választások tisztaságára ügyelő legnagyobb megfigyelő csoport azt közölte, hogy 189 körzetben kell törölni az eredményt, ami 300 ezer voksot jelent, és a választókörzetek kb. egytizedét érinti.

A Transparency International helyi vezetője azt közölte, hogy képviselőik sokszor úgy érezték magukat szombaton, munka közben, mintha csatamezőn lennének. Ellenzéki képviselők egyébiránt visszautasították, hogy átvegyék a mandátumukat.

Orbán azért utazott Tbiliszibe, hogy megmutassa: az eddigi kormánypárt, a Grúz Álom mellett sorakozik fel. Annak vezetője, Ivanisvili az ideológiai szövetségesének számít, hasonló törvényeket nyomott át a civilek tevékenységének korlátozására, mint korábban Oroszország és Magyarország, írja a lap.

Kurier

Orbán Viktor már megint különutas politikát folytat az EU-ban, miközben Grúzia az állam válsága felé sodródik. Uniós megfigyelők nyomásgyakorlásról és csalásról beszélnek a választás kapcsán. A magyar kormányfő mégis elmegy Tbiliszibe, és fedezi az oroszbarát hatalom hátát.

Tehát nem egyszerűen csak lelkes és gratulál a Grúz Álom győzelme láttán, hanem villámlátogatást tesz a kaukázusi országban. Az sem zavarja, hogy a Nyugat-barát Szalome Zurabisvili elnök nyíltan visszaélésekről beszél, és demonstrációra hívott fel. Ráadásul Orbán most az Unió soros elnöke.