Újfajta téeszesítés zajlik Németországban, áramtermelésre állnak össze a polgárok

3 perc

2024.11.13. 11:00

2024.11.13. 13:00

A rezsicsökkentéssel elaltatott passzív energiafogyasztók hazájából nézve furcsa látvány Németország, ahol az energiaszektor főszereplői között egyre nagyobb részt követelnek maguknak a hétköznapi polgárok.

A nyolcvanas évek második felének csernobili katasztrófa kiváltotta nukleárisenergia-félelmében gyökerező, a fekete-erdei kisváros, Schönau energiatudatos polgárai rebellis makacsságával Németország-szerte ismertté vált, majd a klímaváltozás elleni küzdelem által is táplált, alulról építkező energiaszövetkezeti mozgalom követőinek célja, hogy helyben, megújuló forrásokból állítsák elő az energiát, a profitból pedig továbblendítsék a zöldátmenetet.

Legnagyobb országos ernyőszervezetük a Bürgerwerke, amelynek 127 tagszervezete közel kétezer kisebb-nagyobb szél-, nap- vagy biogázerőművel termel zöldenergiát. A tagok összlétszáma meghaladja a 70 ezret. A Bürgerwerke sok feladatot átvállal a tagszervezetektől, támogatja őket know-how-val, segít a bürokratikus ügyekben, a villamosenergia-kereskedelemben és -elosztásban, még ügyfélszolgálatot is működtet.

Az energiaszövetkezetek mára városi elektromos hálózatokat „csavartak ki” – vagy legalábbis megpróbálták – a nagy cégek markából, de leginkább klímatudatos befektetési lehetőséget kínálnak csatlakozók számára, akik így közvetlenül finanszírozhatnak megújuló energiát termelő projekteket, és részesülhetnek azok hasznából.

Haszon csak hosszú évek után jelentkezik, és akkor is inkább visszaforgatják. A szövetkezetek közül csak kevesen számoltak be a tagoknak fizetett osztalékról. A HVG tudósítójának nemrégiben lehetősége nyílt bepillantani a munkájukba a Szolidáris Gazdaság Központ energia munkacsoportja, a Transzformátor Központ szervezésében.