Lakos Nóra filmrendező: A TikTok-világban pörgős gyerekfilm kell, 195 jelenetünk van, kétszer annyi, mint egy átlagos filmben
Véletlenül írtam egy könyvet című filmjével a régóta tetszhalott műfajt, a magyar ifjúsági filmet élesztette újra Lakos Nóra. Főhőse, az írónak készülő 13 éves Nina egyszerre küzd a kamaszkorral járó gondokkal, édesanyja elvesztésével és azzal, hogy az apja újra szerelmes lesz.
Miért éppen Annet Huizing Hogyan írtam véletlenül egy könyvet? című ifjúsági regényét vitte filmre?
Véletlenül került elém a könyv, és azonnal megfogott azzal, hogy az írásról is szól, ami hozzám és az egész családomhoz közel áll. A lányom még kiskamasz korában írt egy regényt, ami meg is jelent. Sokat segített neki a kamaszkori problémáit, érzelmeit feldolgozni, hogy kiírta magából. Egy este alatt kiolvastam Huizing könyvét, nevettem és sírtam is rajta, ami viszonylag ritka. A formanyelve is tetszett, hogy nem kronologikus sorrendben halad, hanem ugrál időben és térben, képzelet és valóság között.
Nem lepte meg az írót, hogy magyarok akarják megfilmesíteni a könyvét? Mit szólt a filmhez?
A regény már megjelent 10-12 országban, nemzetközi díjakat nyert, az író tudta, hogy sokfelé működik a történet. Egyébként a magyar kiadás borítója tetszett neki a legjobban. Első alkalommal két órát beszélgettünk Zoomon, és a végén azt mondta, úgy érzi, hogy értem a történetét. Nagy szerencsém volt vele, mert rugalmas és nyitott. A kortárs íróknál mindig kérdés, hogyan fogadják, ha a filmfeldolgozás során átírják a történetüket, vagy hozzáírnak. Ez a könyv elég rövid, így sok újdonság került a forgatókönyvbe, amivel kapcsolatban az író támogató volt.
El kellett hagyni valamit az eredetiből, mert nem illett a magyar közegbe?