Nemzetközi lapszemle: Partnereit szúrta hátba Donald Trump

8 perc

2025.02.03. 09:30

2025.02.03. 12:13

Donald Trump intézkedéseit elemzi a világsajtó azt követően, hogy az amerikai elnök szombaton bejelentette: védővámokat vezet be Mexikóval, Kanadával és Kínával szemben. Válogatásunk.

Financial Times

A vezércikk képtelenségnek nevezi Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúját, megjegyezve, hogy az hátrányosan hat Amerika gazdaságára, és diplomáciai befolyására is. Mindenesetre az elnök leadta az első lövéseket, és ebből még igen pusztító viszály lehet. Azonnal megérzi Észak-Amerika és a világ gazdasága. Veszélyezteti hosszú évtizedek együttműködését, amelynek haszonélvezője volt mind az Egyesült Államok, mind a nagyvilág.

Az abszurditásnak része, hogy a vámokra kereskedelmi értelemben semmi, de semmi szükség nem volt. Az erőszak ez esetben arra való, hogy az elnök hazai politikáját szolgálja. Olyan engedményeket vár el a két szomszéd országtól, amiket azok aligha képesek megadni. De az sem akármi, hogy az egyik áldozat az USA lesz.

A jogi ürügy erősen megkérdőjelezhető, a bíróságoknak és a kongresszusi képviselőknek egyaránt keresztbe kell feküdniük. Mert ha nem, az súlyos következményeket von maga után. Beindul az amerikai infláció, ellenben csökken a növekedés üteme. A két másik fél teljesen jogosan reagál, ám ez csak súlyosbítja a helyzetet. Hiszen az elnök nem csupán a jólétük alapját fenyegeti, de kikezdi nemzeti büszkeségüket is.

Hogy Észak-Amerikában összeomlik a szabadkereskedelem, és a sok-sok szállítási lánc, az nagy csapás lesz az Egyesült Államok fogyasztói és vállalatai számára. Kína esetében idáig nem annyira tragikusak a fejlemények, de úgy tűnik, inkább csak ízelítő, sokkal rosszabb fog jönni.

A három partner teszi ki az amerikai import csaknem felét. A vámok hozzávetőleg 100 milliárd dolláros többletköltséget gerjesztenek, ez azonban bizonyosan eltörpül a gazdaság által fizetendő ár mellett. Azt üzeni az egész hercehurca, hogy Amerikában nem lehet megbízni.

A történet látlelet értékű: Trump dönti el, mi a fontos, és mi nem. Túlzásokba esik a diagnózis felállításakor, viszont ő írja elő az orvosságot is. Ám a medicina gyakran hatástalan, pl. amikor szövetségi alkalmazottakat bocsát el vagy befagyasztja az állami támogatásokat. A kereskedelmi háborúskodás katasztrofálisra fordulhat, de a zűrzavarnak ezzel még nem lesz vége.