
Időskori prosztataprobléma: muszáj ezzel együtt élni?
Az évek előrehaladtával egyre több férfi néz szembe vizelési zavarokkal, amelyek hátterében leggyakrabban a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás áll. Cikkünkben azt mutatjuk be, milyen hatással van egy idősödő, de még ereje teljében lévő férfi mindennapjaira ez a kellemetlen, de megfelelő odafigyeléssel könnyen karban tartható probléma.
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH – benignus prosztata hiperplázia) az idősödő férfiak egyik leggyakoribb urológiai megbetegedése. Kialakulása természetes és normális élettani folyamatokra vezethető vissza: a prosztata sejtjei a szervezet öregedésével párhuzamosan elszaporodnak, így az évek során egyre nagyobbá váló szerv egy idő után nyomni kezdi a húgycsövet, ami vizelési panaszokat okoz. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a többi között az éjszakai vizelés (nocturia) és a hirtelen jelentkező vizelési inger (urgency).
Felmérések szerint a 60 év feletti férfiak több mint a fele tapasztalja a hirtelen vizelési ingert, míg a 70 év felettieknél ez az arány még magasabb lehet. Az alvászavarokkal küzdő betegek esetében pedig az éjszakai vizelési inger az egyik leggyakoribb panasz, amely jelentősen befolyásolja az életminőséget és növeli a nappali fáradtságot, ami koncentrációs problémákhoz vezet.
Nézzük meg egy 63 éves középvezető, László életén keresztül, hogy milyen hatással lehetnek ezek a vizeletürítési problémák a hétköznapokra!
Éjszakai ébredések és fáradt reggelek
Hajnali 1:30. László felriad, és azonnal érzi a sürgető vizelési ingert. Nincs más választása, kikászálódik az ágyból, és a fürdőszobába megy. Visszafekszik, nagy nehezen visszaalszik. Reggel hatig még négyszer ébred fel ugyanezzel a problémával, amikor is csörög az ébresztőóra. Fáradtan kel ki az ágyból, tudja, hogy hosszú nap vár rá.
László esetében az éjszakai vizelés már hónapok óta fennáll, és ezalatt komoly problémává vált. Mivel többször is fel kell kelnie éjszaka, nem tudja kipihenni magát, ami napközben fáradtságot és ingerlékenységet okoz. Felesége is észrevette, hogy gyakran nyugtalan és ingerlékeny, és egyre többször kapnak össze olyan apróságokon is, amelyeken régen könnyen átlendültek.
László kialvatlansága miatt nemcsak az otthoni légkör feszültebb, de magával viszi ezt a munkahelyére is. Egyre kevésbé tud türelmes lenni a beosztottjaival, pedig korábban mindig odafigyelt a munkatársakra. Az éjszakai vizelések miatt mostanra állandósult alvászavara miatt folyamatos problémái vannak a koncentrálókészségével, a memóriájával, sokat vesztett régi logikus és gyors döntéshozatali képességéből is, ami üzleti sikerei garanciája volt.
Reggeli rutin – kiszámíthatatlan inger
László a reggeli kávéját kortyolgatja, miközben a híreket böngészi. Fél pohár víz után már érzi, hogy lassan újra vécére kell mennie, de még elolvas két cikket, hogy képben legyen a legfrissebb hírekkel, történésekkel is. Ebbe annyira belefeledkezik, hogy egyszer csak arra lesz figyelmes, hogy ha most azonnal nem megy ki a mosdóba, akkor baj lesz. Elindul a fürdőszobába, de már késő, és útközben pár csepp vizelet a tiszta alsónadrágban landol. Ettől ideges és feszült lesz, újra át kell öltöznie, megszakad a kényelmes reggeli rutin, és rossz hangulatban indul el az irodába.
A hirtelen vizelési inger egy olyan kellemetlen tünet, amikor a hólyag váratlanul és erőteljesen jelzi, hogy ki kell üríteni, gyakran anélkül, hogy a személy képes lenne visszatartani. Ez a tünet nemcsak a húgyúti fertőzésekre jellemző, hanem a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás és a hólyag túlérzékenysége esetén is előfordulhat. Nagyban megnehezíti a mindennapi életet, hiszen az érintetteknek folyamatosan keresniük kell a legközelebbi mosdót, ami stresszt és szorongást is okozhat.
Munkahelyi kihívások
A délelőtt folyamán László több megbeszélésen is részt vesz. Az egy órája tartó tárgyalás alatt már érzi a sürgető ingert, de nem akarja félbeszakítani a találkozót. Egyre nehezebben tud figyelni, mert csak arra tud gondolni, hogy mennie kellene. Ahogy vége a megbeszélésnek, azonnal a mosdóba siet.
Ez a helyzet nap mint nap ismétlődik, és már a kollégái is észrevették, hogy gyakran megy ki a megbeszélések alatt vagy közvetlenül utánuk. Egyikük tréfásan meg is jegyzi: „László, már megint a mosdóba mész?” Bár viccnek szánták, őt egyre jobban frusztrálja a helyzet, ráadásul a megbeszélésen elhangzottak jó részére nem is emlékszik tökéletesen, mert akkor is már arra figyelt, hogy mikor tud újra kimenni a mosdóba.
Délután külső ügyféltalálkozóra megy, ahol a megbeszélés előtt kötelezően elmegy a mosdóba, a megbeszélés után is rögtön a mosdóba kell sietnie, hogy még idejében könnyíteni tudjon magán.
Mit tehetünk az éjszakai és a hirtelen vizelési inger ellen?
László példája jól mutatja, mennyire meg tudják keseríteni a mindennapokat a vizelési zavarok, és mi mindenre hatással lehetnek a magán- és a professzionális életben is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy még időben felkeressük a szakembert, aki a jellemző tünetek azonosításával és azok hátterének feltárásával a legjobb terápiát írja fel számunkra. Az urológussal való első találkozáskor érdemes felkészülten érkezni a minél pontosabb diagnózis felállítása érdekében: írjuk össze a leggyakoribb és legkellemetlenebb tüneteket, és érdemes azt is átgondolni, hányszor kell egy nap vécére mennünk, mit érzünk közben, és mennyi vizelet távozik ilyenkor a szervezetünkből.

Az oldalon elhelyezett tartalom a Proxelan forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.