© Stiller Ákos |
Presztízs/Élmény Két dolgot nem tudtam kihessegetni a fejemből a nagyszerű Jaguar próba után. Rövid ismerkedés volt, hisz kétszáz kilométerre kaptuk meg az autót, egy napnál tovább nem faggathattuk. Igaz, vallott ezalatt is, rendesen megeredt a nyelve. Mesésen szép az autó, ezt persze a tesztnap végén mondom, a fotózás alatt volt időm befogadni formavilágát, domborodó motorháztetejét, méltóságteljes orrát, amely alapjaiban 1968-as debütálása óta alig változott. Vevőköre adott, sosem fogják ficsúrok és újgazdagok megvenni, erre az autóra vágyni kell, akár beteljesületlenül is, sokat dolgozni érte, vagy bele kell születni.
Az egyik zavaró tényező az ugró nagymacska hiánya a motortetőn, jó lett volna, ha az vezet utamon. De az uniós előírások ezt is kiirtották, a Rolls Royce érintésre eltűnő nénikéjéhez nem akartak hasonlót csinálni jaguárék, így új logó terveztek.
A második gombóc, amit le kellett nyelnem: francia dízel a Jaguárban. És nem az első, gondoljunk csak az X- és az S-Type-ra. De hát ez a csúcsmodell, az ég szerelmére! Éttermi hasonlattal élve ez akkora szentségtörés, mint Provance-i pisztrángot finomfőzelékkel tálalni. Ilyen az előítélet. Elfojtásához idő kell. De nekünk nem volt időnk, ízlelgetni, rágni, csámcsogni kellett az új helyzetet.
Nézzük, elemezzük falatról-falatra, hol van a hiba. Hangja nincs. A V8-asnak bezzeg lett volna, de ennek semmi, még dízel kereplés sem, a tökéletes hangszigetelésnek és a kulturált V6-osnak köszönhetően. Eddig tehát nincs baj. Az autó könnyű karosszériája (30 kilóval könnyebb, mint a jóval kisebb S-Type) révén a gyorsulás is megfelelő. A hangtalan, kulturált és elég erős motor tehát nem csorbítja a Jaguar hírnevét, sőt mérsékelt fogyasztásával akár még vonzó is lehet. Az importőr szerint veszik dízelben és veszik benzinesben is, én vevőként azonban biztos, hogy nem az öngyulladós mellett döntenék. Bármennyire is racionális és hibátlan választás a 2,7-es V6-os, én maradi vagyok, egy Jaguarban V8-as mutat jól.
© Stiller Ákos |
Motor/Technika A részecskeszűrős motor egyébként korunk egyik legmodernebb dízelje, maximális nyomatéka 435 Nm 1900-as fordulaton, ebben jobb is, mint a 4,2-es V8-as benzines (420 Nm). Hatsebességes automatáját lehet kézzel is kapcsolni, a kapcsoló kulissza J-alagútjában visszafelé tolhatjuk a fokozatokat. A fogyasztás mérsékelt marad, városi forgalomban a kétszáz kilométeres tesztelés során 11,9 literes átlagfogyasztást mértünk, tempós kanyarokat és Hungária korúti dugókat is megéltünk együtt. Alaphelyzetben padlógázzal is csak 4200-ig pörög fel a motor, kézi működtetés esetében 4600-as fordulat a maximum. A 85 literes tank nagy hatótávot tesz lehetővé. Csak az a gázolaj szag a tankolás után ne facsarná úri orromat…
A 2,7 literes dízel XJ csendessége az átfogó motorfejlesztés és a kiváló szigetelés eredménye, de szerepet játszik benne többek között az akusztikus laminált üveg, valamint az elektronikusan szabályozott, aktív felfüggesztés is. A franciáknál 204, ám a Jaguarnál 207 lóerős, kettős turbó feltöltős dízel motorja fejlett technológiai megoldásokkal bír, beleértve a legújabb generációs magasnyomású, közös nyomócsöves, direkt befecskendezésű üzemanyagrendszert és a könnyű grafitos vasöntvényű hengerblokkot (CGI) is.
Az XJ intuitív technológiák sokaságát vonultatja fel, klasszikus külseje alatt a magabiztos irányítást elősegítő menetstabilizáló (DSC), az utazási kényelem, a kormányzás és a tapadás optimális egyensúlyát biztosító számítógép vezérelte aktív felfüggesztés (CATS), adaptív légrugós lengéscsillapítókkal. A hátsókerék-hajtás ellenére nem sikerült kihozni a sodrából, az autó jól fogta az utat, igaz, nem is hoztuk extrém helyzetbe, bár kipróbáltuk rugalmasságát. Magasabb felszereltségi szinteknél alap, az Executive esetében választható az aktív távolságtartó automatika (ACC), tesztautómban azonban nem volt ilyen.
© Stiller Ákos |
Dizájn/Kényelem Az XJ legfinomabb anyagok felhasználásával kialakított, meleget árasztó, tágas belső terében a hagyományos kézi kidolgozás találkozik az intelligens technológiával. A belső borítások színben és anyagban is széles választékot kínálnak az elefántcsonttól s fekete szénig, a valódi alumíniumtól kezdve az igazi diógyökér fabetétig. A nyugodt és csendes környezet megteremtéséhez nyújt segítséget a teljeskörű zajcsökkentő technológia, valamint a hangszigetelt ablakok is.
A várakozás perceit a patinás belső tette örömtelivé, bárhová is néztem, bármit is tapintottam, ízléses és minőségi anyagok beszéltek hozzám, egy rég letűnt kor történeteit mesélték, lordokról, dámákról, hercegekről és kiránynékról, gyarmatokról és birodalmakról. Percekre eltűntem a városi szmogból, indiai birtokon éreztem magam, forró tea illatát majszoltam és háborús anekdotákat hallgattam. (A sors fintora, hogy a gyarmatosítók Jaguarja az egykor elnyomottak nemzeti autója lett, a márka jövőjét immár a Tata irányítja.)
A bőr kárpit miatt valódi állatok adták lelküket, a fabetétek igaziak, százéves múlttal rendelkeznek, a kézzel varrott és összerakott interiőr lenyűgöző, még a középkonzol fabetétei is csak bőrrel érintkeznek. A pompa nem a külsőségekben nyilvánul meg, nem a csiliviliség az irányadó, hanem a visszahúzódó, a háttérből figyelő elegancia. Minden van ebben a kocsiban, ami a közlekedésben jó és elengedhetetlen, de nem ordít le semmi a műszerfalról. Az sebesség- és fordulatmérő fém gyűrűi, az olcsónak tűnő klasszikus analóg óra, a fa környezetbe beépített levegőbeömlők, 7 hüvelykes érintőképernyős monitor különleges egyediség összképét hozzák létre. Persze mindenben érezzük az avíttságot, a hight-techtől egy lépésre lemaradt távolságtartást, de ezt nem illik lebecsülni, vagy rosszallóan tekinteni, hanem épp a tökéletesség megnyilvánulásaként. A tradíciók, a normák, a szabályok ennyit engednek meg, a többit elrejtették a kasztni alá, a hajtásba, a biztonsági elektronikába.
A bajuszkapcsolók nem túl patinásak, a gombok elrendezését sem az ergonómia vezérelte, de egy ilyen autóban ez sem számít. Ahogy az is mellékes, hogy a Ford Fiesta kulcsával nyílik a kocsi, meg hogy azért betüremkedett néhány műanyag alkatrész is, csakhogy olcsóbbá tegyék a gyártást. Az érintőképernyős kijelző a Windows 3.1 grafikáját idézi.
A sok kütyü mellett az XJ tartogat egy olyan gombot, amelyről a német versenytársak álmodni sem mernek: a Valet gomb benyomásával és az indítókulcs kihúzásával csak az ajtók nyithatók, a csomagtartó és a kesztyűtartó nem. Ezt a funkciót akkor használják, ha szállodában, vagy egy partin londiner parkolja le az 5,1 méteres autót.
Bár óriási az autó, nem a térkihasználásáról híres, koporsónyi méretű csomagtartója lapos, csak 470 literes, pedig a mélyén csak egy vészkereket rejt. A beltérben bőségesen találunk pohártartót és tárolórekeszt. Az ajtók nesztelenül, suttogva csukódnak.
A kényelem tekintetében senki sem panaszkodhat, a vezetőülés, a kormány és az pedálsor is testre szabható, helyzetük memorizálható. A hátsó sötétítő roló gombnyomással vezérelhető, igaz az Executive kivitelben csak kétzónás a klíma.
Suhan, mint a szél (Oldaltörés)
Vezetés/Biztonság A 225 kilométer/órás végsebességgel autópályán sem kell szégyenkeznie, nulláról a százas tempót 8,2 másodperc alatt ér el. Az elektronikus felfüggesztés révén sportkocsisan is vezethető. Ha nem is hátbeverően gyorsul, de szinte észrevehetetlenül van 100-120-on, csak suhan, a bent ülőknek fogalmuk sincs éppen mennyivel mehetnek, a technika megbújva dolgozik a ráncok mögött. Ahogy cikáztunk vele a Budafoki úton, elfelejtettem a V8-as iránti sóvárgásomat. Mindegy, dízel vagy benzines, csak Jaguar legyen.
© Stiller Ákos |
A biztonságról hat légzsák, ajtómerevítések, gyűrődési zónák, blokkolásgátló (ABS), vészfékrásegítő (EBA), keréknyomás ellenőrző rendszer (TPMS), valamint elektronikus fékerőelosztó (EBD) gondoskodik. A bixenon fényszórók nem járnak az alapverzióhoz, tesztautónkban azért volt, így jött össze a több, mint kétmilliós extralista. A visszapillantók fényre elsötétednek, ám a lámpáknak nincs kanyarkövető funkciójuk.
A parkolást, tolatást első-hátsó tolatószenzorok segítik, a tükrök nem túl nagyok, az A- és B-oszlop sokat takar, a hosszú tengelytáv sem a belvárosi éjszakázásnak kedvez. A magas üléspozíció és a bőséges beltér miatt ugyanakkor egyterűsen érezzük magunkat, jól látjuk az utat, az autó orrát azonban kevésbé. Amolyan fordos tulajdonság, hogy az első szélvédő fűthető.
Hifi/Navigáció A csomagtartóban megbúvó CD-váltóval is megerősített hifi hangzásában is prémium, de nem fülsiketítő, hanem inkább fülbemászó. Tesztautómban nem próbálhattuk ki a hátsó sor multimédiás rendszerét, a CD szépen szól. A névtelen sztereó hangrendszer nyolc hangszórós, 140 Wattos.
Bár volt Bluetooth az XJ-ben, az én telefonommal nem kapcsolódott össze, igaz voltak fontosabb dolgok is. Hangvezérléssel is működtethető néhány funkció, az érintőképernyős navigáció Budapestet ismeri, grafikája elavult, nem túl tanulékony. Ha nem a megadott irányból közelítjük meg a helyszínt, akkor megmakacsolja magát és bármi áron ragaszkodik az előre beprogramozott útvonalhoz, igaz, az útvonalkeresés kezdetekor több alternatívát is felkínál, térképes áttekintés alapján választhatjuk ki a nekünk megfelelőt. A nagy monitor mellett a műszerfal kétsoros folyadékkristályos kijelzőjén is követhetjük az utasításokat, így nem feltétlenül kell levennünk a szemünket a forgalomról. Abban biztosak lehetünk, hogy rólunk a forgalom sosem fogja levenni a szemét. Egy Jaguar minden körülmények között feltűnő.
B. Cs.
További részletek a Prémium Autó Plusz 2009 szakmai kiadványban.
Műszaki adatok (Oldaltörés)
Jaguar XJ6 2,7 D Executive |
MOTOR | |
Hengerűrtartalom (cm3) | 2720 |
Környezetvédelmi besorolás | Euro 4 |
Max. teljesítmény lóerő | 207 lóerő 4000-es fordulaton |
Max. nyomaték: Nm | 435 Nm 1900-as fordulaton |
MÉRETEK | |
Tengelytáv (mm) | 3034 |
Hosszúság/szélesség/magasság (mm) | 5091/1898/1462 |
Fordulókör (m) | 11,7 |
Csomagtér (l) | 470 |
Saját tömeg (kg) /megengedett össztömeg | 1659/2283 |
Üzemanyagtartály térfogata (l) | 85 |
Gumiabroncsok méretjelzése | 245/45 R19 |
MENETTELJESÍTMÉNYEK | |
Végsebesség (km/h) | 225 |
Gyorsulás 0-100 km/h (mp) | 8,2 |
FOGYASZTÁS (l/100 km) | |
Városi | 10,8 |
Országúti | 6,5 |
Vegyes | 8,1 |
Tesztfogyasztás | 11,9 |
CO2 kibocsátás (g/Km) | 214 |
ÁRA | Alapára 17,92 millió forint A tesztelt modell ára 20,5385 millió forint |