Porsche Cayenne Turbo teszt: sokkoló
A tetőtől-talpig megújult Porsche Cayenne forgalmazása Európában május 8-án kezdődött meg, az autó öt...
A tetőtől-talpig megújult Porsche Cayenne forgalmazása Európában május 8-án kezdődött meg, az autó öt modellváltozatban érhető el:
- Cayenne (3,6 literes V6-os motor 300 lóerővel, aktív összkerékhajtással, 7,5 másodperces százas sprinttel, 11,2 l/100 km fogyasztással, 18,93 millió forint),
- Cayenne Diesel (háromliteres V6-os motor 240 lóerővel, nyolcsebességes Tiptronic S; állandó összkerékhajtással; 7,8 másodperces gyorsulással, 7,4 l/100 km fogyasztással, 18,4 millió forint),
- Cayenne S 4,8 literes V8-as motor 400 lóerővel (294 kW); nyolcsebességes Tiptronic S; aktív összkerékhajtással; 5,9 másodperces gyorsulással, 258 km/h-ás végsebességgel, 10,5 l/100 km átlagfogyasztással, 23,8 millió forint),
- Cayenne S Hybrid (párhuzamos teljes hibrid, 380 lóerős összteljesítménnyel; nyolcsebességes Tiptronic S; állandó összkerékhajtással; 6,5 másodperces gyorsulással, végsebesség 242 km/h; fogyasztás 8,2 l/100 km, 22,5 millió forint),
- Cayenne Turbo (4,8 literes biturbó V8-as motor 500 lóerővel, nyolcsebességes-Tiptronic S; aktív összkerékhajtással; 4,7 másodperces gyorsulással; végsebesség 278 km/h; fogyasztás 11,5 l/100 km, 36 millió forint). Az általunk vezetett Cayenne S és Cayenne Turbo modellek 45-50 millió forintos vételárral büszkélkedtek.
Elveszünk a hatalmas térben, az autó kényelme nehezen körbeírható, csak masszázs nincs az ülésekben, egyébként mindent áthat az elektronika. Percekig bámuljuk a középkonzolt és a váltó környéki gomb- és kapcsolótengert. Ha nem vezettem volna korábban legalább 400 autót, biztos nem boldogultam volna. Az indítókulcs megtalálja a helyét a kormány bal oldalán, hangosan beröffen a motor, majd ösztönösen toljuk D-be a váltót. Lehet a kormányról is váltani, de minek, hacsak nem akarjuk visszaváltáskor hallani a kipufogó orkánszerű hangját. Az anyagok finomak, a tetőkárpit is alcantara, az alumínium díszek hidege felébreszt az álomból, erősebben markoljuk a kormányt, a konvoj elindult, az út a cél. Az aszfaltot nem érezzük, a légrugókon lebeg a Cayenne, hiába ültetjük lejjebb, keményítjük a futóművet, az utazás kényelmét nem zavarhatja meg semmi. A DVB-dekóderrel tévécsatornák tömegét nézhetjük (állóhelyzetben), a Burmester hifi lenyűgöz, a kormány tapad a kezünkhöz, kár, hogy a végén ezt a játékot is elveszik tőlünk.
Nehéz tőle a búcsú, még akkor is, ha tudjuk, 50 milliós vételárába akár két Q7-es is belefér. Nem érdekel a 20-22 literes átlagfogyasztás sem, ha már Porsche, akkor legyen a legererősebb. Szerencsére sokan nem így gondolkodnak, elszaporodtak a dízel Cayennek és hamarosan érkeznek a hibridek is, az alacsony regisztrációs adó melett remélhetően kedvező fogyasztással.
A sajtóanyag szerint az ötből három tíz liternél is kevesebb üzemanyagot fogyaszt 100 kilométeren. Hát ez nekünk a Cayenne S-sel és a turbóval sem sikerült, inkább a duplája csúszott le a V8-asok torkán. Hajtottuk is rendesen, sőt az automatikus start-stop rendszert is kikapcsoltuk. A tesztnapon vezetett Panamera Turbo start-stoppal kevesebbet fogyasztott, mint a Cayenne, hasonlóan embertelen körülmények között 18 literrel beérte.
A Cayenne legfontosabb tulajdonsága, hogy átlagosan közel 200 kilóval könnyebb és így takarékosabb lett. Ezt többek között egy új, nyolcfokozatú, Tiptronic S névre hallgató, automatikus start-stop funkcióval kombinált, széles áttételskálával rendelkező automatikus váltó alkalmazásával, a motor-, és a váltó hűtéskörének hőszabályozásával, a fedélzeti rendszerek újragondolásával, változtatható tolóerő-lekapcsolással, illetve nem utolsó sorban intelligens könnyűépítéssel lehetett elérni. Az optimalizált tömegű anyagfelhasználásnak és az egész autó koncepcióját érintő változtatásoknak – mint például az új aktív és könnyű összkerékhajtás – köszönhetően a Cayenne Turbo tömegét például 185 kilogrammal lehetett csökkenteni – a jobb minőségű anyagok, és a megnövelt biztonság ellenére. Ez nem csupán a fogyasztásra, illetve a károsanyag-kibocsátásra nézve van pozitív hatással, hanem a menetteljesítmények, az agilitás és a menettulajdonságok is profitálnak s tömegcsökkentésből.
A Cayenne-modellekben elsőként vetették be a vezérlőegység által irányított termo-menedzsmentet, amely a járműben lezajló termikus folyamatokat vezérli. A hűtőrendszer a termo-menedzsment részeként két körrel rendelkezik, amelyek a hűtővíz hőmérsékletének függvényében kerülnek szabályozásra. Ezt a termosztát végzi, amely a hűtővízfolyamot szükség szerint automatikusan el tudja zárni. Az erőforrás gyorsabban bemelegszik, tehát a bemelegedési fázisban csökken a súrlódás, az üzemanyag-fogyasztás, illetve a károsanyag-kibocsátás. A motor hőmérséklet-emelkedésének függvényében, az üzemi hőmérséklet elérése előtt először a kishűtőkör kapcsolódik be – amely a hűtőfolyadék motorban való áramlását engedélyezi -, ezután pedig amint szükség van rá, aktiválódik a nagyobbik hűtőkör is, amelyhez már a hűtőfolyadék-hűtő is szükségeltetik. Ezzel a termo-menedzsmenttel, a hidegindítást követő bemelegedési időszak lerövidülésének köszönhetően akár 1,5 százalékos csökkenés is elérhető a fogyasztás tekintetében.
Mindezeken felül az összes, Tiptronic S váltóval felszerelt Cayenne modell rendelkezik egy kiegészítő termo-menedzsmenttel. Itt is ugyanaz a cél: a lehető leggyorsabban elérni az optimális üzemi hőmérsékletet, hogy a súrlódási veszteségeket minimalizálni lehessen. Az új, nyolcsebességes Tiptronic S váltó hűtőkörének hőcserélője összeköttetésben áll az erőforrás hűtőkörével. Szükség esetén így lehetőség van arra, hogy a motorban gyorsabban felmelegedő hűtőfolyadék itt is felhasználásra kerüljön annak érdekében, hogy a váltó minél hamarabb elérhesse üzemi hőmérsékletét. Egy további eszköz a fogyasztáscsökkentéshez a fedélzeti elektronika új, újrahasznosítható energia funkciója. Ahogy csak lehetséges, fékezés közben a generátor minden új Cayenne modell esetében tölti az indítóakkumulátort. A mozgási energia egy része tehát így az indítóakkumulátorba elraktározható. Konstans haladáskor, illetve gyorsítási fázisok esetében a generátor éppen csak a szükséges mennyiségű áramot termeli, a fedélzeti hálózat táplálását pedig elsősorban a fékezések során feltöltött indítóakkumulátor végzi. Ez a funkció a belső égésű erőforrást tehermentesíti, ami további üzemanyag megtakarításhoz vezet, átlagosan 0,15 liter üzemanyagot spórolhatunk meg ezzel 100 kilométerenként.
Minden új, nyolcsebességes Tiptronic S váltóval – amely a Cayenne esetében opcionálisan választható, a többinél pedig szériában jár - felszerelt Cayenne modellben automatikus start-stop rendszerrel. Ez álló helyzetben a megfelelő környezeti hatások mellett leállítja a belső égésű motort, ezzel tovább csökkenti a fogyasztást. Bizonyos körülmények esetén viszont a motor nem áll le: például akkor, ha a Sport-fokozat aktiválva van, ha az autó vontat valamit; illetve a parkolást, valamint a manőverezést is felismeri a rendszer. Ezekben az esetekben a műszerfalon egy sárga Auto Start-Stop szimbólum jelzi a sofőrnek, hogy a rendszer aktív, ám a motor nem fog leállni.
Újdonságnak számít a változó tolóüzemi-lekapcsolás, ami a hagyományos tolóüzemi-lekapcsolás továbbfejlesztése. Alapvetően arról van szó, hogy guruláskor – például piros lámpához közeledéskor, vagy lejtmenetben -, amikor a jármű vezetője lelép a gázpedálról, a vezérlő számítógép irányítottan lekapcsolja az üzemanyag ellátást. A hagyományos tolóüzemi-lekapcsolással ellentétben - ahol a rendszer csak egy bizonyos fordulatszám elérése után aktiválja újból az üzemanyag-befecskendezést - a változó tolóüzemi-lekapcsolásnál a vezetési szituáció függvényében az üzemanyag-befecskendezés újraindítása lényegesen később következik be, ami további üzemanyag-megtakarításhoz vezet.
A teljes egészében átdolgozott V8-as motorcsalád a Cayenne S emelt teljesítményű, 4,8 literes, 400 lóerő és 500 Nm forgatónyomaték leadására képes szívó erőforrásából, valamint ennek feltöltött változatából, a Cayenne Turbo 500 lóerős (csúcsnyomatéka 700 Nm) egységéből áll (ugyanilyen hatásfokon dolgozik a 911 Turbóban a kisebb, 3,8 literes erőforrás is, amellyel rövid megismerkedésünk során elvesztettem az időt. Az időérzékem teljesen megszűnt, amint a launch control segítségével nulláról százra 3,4 másodperc alatt katapultáltunk).
A könnyűépítésű V8-as motorok esetében alumíniumot és a magnéziumot alkalmaztak. A vezérlés házának, a szelepfedélnek, a vezérműtengely-állításnak, a csavaroknak, illetve a forgattyús háznak a tömegcsökkentésével kereken hét kilogrammal lettek könnyebbek az erőforrások. Ezen felül az új V8-as motorgeneráció esetében egy új, teljes mértékben alumíniumból készült könnyűépítésű vezérműtengely-állító rendszert használtak a VarioCam Plus szelepnyitási időket szabályozó egységhez. Ez további 1,7 kilogrammnyi súlycsökkenést eredményezett, ráadásul mérsékelte a forgó alkatrészek tömegét, aminek köszönhetően gyorsabban állítható a szelepvezérlés, és javult a motor gázreakciója is. A levegőmennyiség-mérést az eddigi forró-film levegőmennyiség-mérő helyett egy nyomásszabályozott változat intézi. Az előny: a beszívott levegő ellenállása csökken, és javul a levegőáramlás.
A Cayenne S szívómotorjában egy frissen fejlesztett, könnyebb főtengely és könnyebb hajtókarok csökkentik a mozgó alkatrészek tömegét. A nyolchengeres forgattyúsháza összességében 2,3 kilogrammal lett könnyebb. A V8-as olajozócsatornái ezen felül magnéziumból készülnek, ami további két kilogrammos súlymegtakarításhoz vezetett. A szívóoldali vezérműtengelyt a lehető legjobb teljesítmény-, illetve nyomatékfolyam elérése érdekében fejlesztették tovább, ami az új szívó traktussal – amely többek között nagyobb fojtószelepet tartalmaz -, valamint az optimalizált elektromos motorvezérléssal egyetemben szerepet játszik a 4,8 literes V8-as szívómotor 400 lóerős teljesítményének elérésében, amely 6500-as fordulatszámon jelentkezik.
A Cayenne Turbo biturbós V8-as motorja szintén kapott egy új, optimalizált tömegű főtengelyt, illetve alumíniumból készült olajozócsatornákat. A főtengely az eddigihez képest nagyobb ellensúlyokat kapott. Összességében a forgattyúsház az eddiginél 0,6 kilogrammal nyom kevesebbet a mérlegen. A súlycsökkentés és a legújabb motortechnológia még hatékonyabbá teszi a Cayenne Turbo feltöltött 4,8 literes V8-as erőforrását. Végsebessége 278 kilométer/óra, a százas sprintet pedig mindössze 4,7 másodperc alatt képes abszolválni a Cayenne Turbo. Félelmetes, ahogy padlógáznál sportfokozatban felemeli az orrát, majd hörögve megindul. Akkorát rántott rajtam elsőre, hogy a tüdőm és a gyomrom helyet cseréltek.
Az új, nyolcsebességes Tiptronic S a kényelmes működése melletti gyors váltásai révén is kiemelkedik. Akár 0,15 másodperc alatt képes fokozatot cserélni, a gyorsítás törés nélkül zajlik. A 20 százalékkal megnövelt áttételi intervallum a két felsőbb, úgynevezett overdrive fokozat kapcsolásával teljes mértékben kihasználható. Ezáltal lehetővé válik a motor állandó jellegű optimális tartományban való használata. A hetedik és a nyolcadik fokozatban a fordulatszám 20-20 százalékkal csökken, amely különösen a hosszú autópályás szakaszokon járul hozzá döntően a fogyasztás csökkenéséhez. Az optimális váltási viselkedés érdekében a nyolcgangos Tiptronic S-sel való elindulás mindig első fokozatban történik. A végsebességüket a modellek hatodik fokozatban érik el. 210 fölé nem tudtuk hajtani az autót, mert jöttek lezáróbóják, de a 210-ről padlófékkel megállás is megtért pár misét.
Modelltől függően a vezető a terepképességeket több fokozatban állíthatja. Offroad üzemmódban az összes rendszert arra a célra optimalizálták, hogy a lehető legnagyobb tapadást érje el terepen. Az Offroad-mód 1 a lejtmenetvezérlő mellett minden releváns rendszert, mint például az ABS-t, tapadásközpontú terepprogramra állítja. A légrugózással és PASM-mel ellátott járműveknél a hasmagasság megnövekszik. A légrugózás kapcsolóján keresztül a különleges terepmagasság is elérhetővé válik, amely az első és hátsó terepszöget, valamint a merülési képességet tovább növeli. Ha a vezető kiválasztja az Offroad-mód 2-t, a jobb tapadás érdekében, nehéz terepen a hosszanti kuplung akár 100 százalékosan összezár. Az opcionális Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus) elektromosan zárható hátsó differenciálművét az összkerékhajtásba építettük. Ez teljesen automatikusan gondoskodik a szükséges erő beosztásáról még különösen viszontagságos terepkörülmények között is. Ha az egyik hátsó kerék laza vagy csúszós talajon elforog, a differencálzár a hajtóerő másik kerékre történő elosztásával visszaállíthatja a hátsó tengely tapadását. Ha a körülmények megkövetelik, az Offroad kapcsoló újabb megnyomás az Offroad-mód 3-at aktivizálja, melynél a hátsó differenciálmű teljesen összezár.
A sofőr, ha eligazodik a kapcsolók tengerében, a középkonzolon elhelyezett PASM futóművet vezérlő kapcsolóval három program közül választhat: komfort, normál és sport. A kiválasztott mód és az út minősége, valamint a vezetési szituáció alapján a PASM külön minden kerék optimális, szükséges csillapítási erejét szabályozza. A Cayenne Turbo szériában egy új légrugózási rendszerrel és PASM-mel rendelkezik. Az első és a hátsó tengely légrugóinak súlyát optimalizálták és ezúttal őket közvetlenül a karosszériához csatolták, amely a csavarodási merevséget jelentősen növeli és ezáltal a menettulajdonságokat javítja. Az új légrugózást zárt rendszerként alakították ki, amely a magassági szint változtatásánál a levegőt a rendszer magas nyomású tárolójában elraktározza. Ezzel egyrészt energiát spórol, melyet egy, az új elvárásoknak megfelelő kompresszor hasznosít, másrészt pedig a magassági szint manuális és automatikus választásnál gyorsabban változik.
A Cayenne Turbo az első tengelyen 410, a hátsó tengelyen 370 milliméter átmérőjű féktárcsákat kapott. Ezek a jobb hőelvezetés érdekében belső hűtést kaptak. A Cayenne Turbo első tengelyén elhelyezett szénszálkerámia ötvözetű tárcsák a súly-, és a rugózatlan tömeg csökkentéséhez járulnak hozzá.
A rengeteg extra közül a hangrendszer érdemel kiemelést, a Cayenne Turbóba alapfelszereltségként beépített, és a többi modell esetében felár ellenében elérhető BOSE Surround Sound-System összesen 14 hangszórót tartalmaz, D-osztályú végfokkal ellátott, 200 milliméteres membránátmérőjű, 200 Wattos aktív mélynyomóval, és kilenc erősített csatornával, amely mind a meggyőző hangélmény szolgálja. Ezzel összesen 585 Wattos összteljesítmény áll rendelkezésre. A Panamerából ismerős Burmester high-end hangrendszert egyedileg, az új Cayenne számára hangolták, és lenyűgöző teljesítményt és hangminőséget kínál. A 16 külön vezérelhető hangszórót, D-osztályos végfokkal ellátott, 250 milliméteres membránátmérőjű, 300 Wattos aktív mélynyomót, 16 erősített csatornát magában foglaló rendszer összteljesítménye több mint 1000 Watt. Az akusztikailag hatásos együttes membránfelület több mint 2400 négyzetcentit tesz ki.
B. Cs.
Porsche Cayenne S, Turbo | |
MOTOR | |
Hengerűrtartalom (cm3) | 4806 |
Környezetvédelmi besorolás | EURO 5 |
Max. teljesítmény lóerő | 400 lóerő 6500-as fordulaton/ 500 lóerő 6000-es fordulaton (turbo) |
Max. nyomaték: Nm | 500 Nm 3500-as fordulaton/ 700 Nm 2250-4500-as fordulaton |
MÉRETEK | |
Tengelytáv (mm) | 2895 |
Hosszúság/szélesség/magasság (mm) | 4846/1931/1702 |
Csomagtér | 670-1702 liter |
Saját tömeg (kg) | 2065/2170 |
MENETTELJESÍTMÉNYEK | |
Végsebesség (km/h) | 258/278 |
Gyorsulás 0-100 km/h (mp) | 5,9/4,7 |
FOGYASZTÁS (l/100 km) | |
Városi | 14,5/16,2 |
Országúti | 8,8/8,2 |
Vegyes | 10,5/11,5 |
Tesztfogyasztás | n.a. |
CO2 kibocsátás (g/Km) | 245/270 |
ÁRA | 23,8 millió forint 36 millió forint |
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Audi TT RS próba: esküszöm, úgy megy, mint egy Porsche
A könnyű, főként alumíniumból készült karosszérián (a 206 kilós egység 58 százaléka alumínium) és a belső tér...
Porsche Panamera teszt: hiába az 500 lóerő, benzin nélkül nem megy
Földönkívüli élmény egy Porsche vezetése, az új...