Begyűjtötte az első mintákat a Mars agyagos területéről a Curiosity
Újabb fontos mérföldkőn van túl a Curiosity, amely most először mintát vett a marsi agyagból.
Újabb fontos mérföldkőn van túl a Curiosity, amely most először mintát vett a marsi agyagból.
Porózusabbak és kevésbé kompaktak a Mars sziklái az eddig véltnél – közölte a NASA Curiosity nevű marjárójának adatait elemző Arizonai Állami Egyetem.
Hiába várták a NASA szakemberei, a Curiosity nem küldte el a Földre az aktuális adatokat, így 2013 után ismét be kellett kapcsolni a marsjáró tartalékként szolgáló központi egységét.
A porvihar elvonulttával újra dolgozik a Curiosity nevű Mars-járó, ami nemrég egy lyukat fúrt a talajba, majd gyorsan készített magáról (és a környezetéről) egy szelfit.
Elnémította a NASA marsjáróját, az Opportunityt egy gigantikus porvihar, amely a Napot is eltakarja a vörös bolygón.
Egy héttel az után, hogy a Curiosity marsjáró lefúrt a talajba és mintát vett belőle, a NASA tudósai sajtótájékoztatót hívtak össze. És nagyon titkolóznak.
Új fúrótechnikájával több mint egy év után először sikerült mintát vennie a Mars kőzetéből a NASA Curiosity nevű Mars-járójának.
Még oda sem ért a legutóbb indított űreszköz a Marsra, a NASA már bejelentette a következő indítását. Ezúttal közel sem kell 6 évet várnunk rá.
A NASA marsjárója több mint 5 évvel ezelőtt landolt a Mars felszínén, azóta pedig nagyjából 18 kilométert tett meg. A téli évszak tiszta légkörét kihasználva most egy csodás panorámaképet készített a robot.
A vörös bolygó magányos felfedezője, a Curiosity különleges fotóval lepte meg a NASA stábját: megörökítette a naplementét.
Már több mint öt éve kutatja a Marsot az eredetileg csak két esztendőnyi munkára szánt robot, a Curiosity. Ezen a videón láthatja, miként köszönti fel magát a magányos eszköz a “születésnapjain”.
A NASA öt éve küldte a vörös bolygóra a marsjárót, és most a Curiosity felvételeiből összevágott videóval végig lehet nézni, merre járt a kutatórobot.
Őskorában talajvíz lehetett a Marson, legalábbis erre utal a Naprendszer ritka eleme, amelyet a vörös bolygón találtak. Normál hőmérsékletű víz nyoma is lehet.
A marsjáró egy 2,5 kilométerre lévő hegygerincre indult.
Négy éve landolt a Marson a vörös bolygót vizsgáló Curiosity, a NASA pedig ezt egy jópofa játékkal ünnepli, amelyet számítógépen és mobilon is játszhat.
Egykor oxigénben gazdag légkörrel rendelkezett a Mars, állapították meg amerikai kutatók, a vörös bolygó kőzetében talált mangán-oxid alapján.
A Curiosity nevű marsjáró által készített fényképeken látható marsi kavicsok származási helyét állapították meg magyar kutatók, akiknek amerikai kollégáikkal közös tanulmánya a Nature Communications című tudományos folyóirat friss számában jelent meg.
Ősi mikrobiális élet esetleges nyomait fedezte fel a Curiosity marsjáró felvételein egy amerikai geobiológus, aki vizsgálati eredményeit az Astrobiology című folyóiratban ismertette.
A Curiosity űrszonda kutatócsoportjának tagjai úgy vélik, hogy meg tudják magyarázni, miért emelkedik hatalmas hegy az űrjármű landolási helyén, a Gale-kráterben – jelentette be az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).