Bajba került a NASA marsjárója egy porvihar miatt
Elnémította a NASA marsjáróját, az Opportunityt egy gigantikus porvihar, amely a Napot is eltakarja a vörös bolygón.
Elnémította a NASA marsjáróját, az Opportunityt egy gigantikus porvihar, amely a Napot is eltakarja a vörös bolygón.
Nagy siker volt a Curiosity Mars-járó múlt heti fúrása, a minta elemzéséből pedig nagyon fontos dolgot tudtak meg a NASA szakemberei.
Egy héttel az után, hogy a Curiosity marsjáró lefúrt a talajba és mintát vett belőle, a NASA tudósai sajtótájékoztatót hívtak össze. És nagyon titkolóznak.
Új fúrótechnikájával több mint egy év után először sikerült mintát vennie a Mars kőzetéből a NASA Curiosity nevű Mars-járójának.
Még oda sem ért a legutóbb indított űreszköz a Marsra, a NASA már bejelentette a következő indítását. Ezúttal közel sem kell 6 évet várnunk rá.
A bolygó belső szerkezetét és folyamatait vizsgálva az amerikai űrkutatási hivatal új Mars-szondája megoldást találhat arra a kérdésre is, hogyan tudunk majd lakóhelyeket fűteni a vörös bolygón.
Szombat délután sikeresen útjára bocsátották a NASA űrszondáját. Hat év után az InSight az első eszköz, amit a vörös bolygó felé repítünk. Íme a videó a fellövés pillanatairól.
Az InSight nevű szerkezet az első, amely elsősorban a Mars szeizmikus tevékenységét hivatott vizsgálni. A tudósok azt remélik, hogy az adatokból a bolygó geológiai szerkezetéről tudhatnak meg többet.
Új Mars-szondát indít az űrbe az amerikai űrkutatási hivata, az InSightot a tervek szerint szombaton lövi fel a NASA.
A vártnál is jobban teljesített a Kilopower névre keresztelt hordozható atomreaktor, így ha minden jól megy, 2019 végén már a Mars-utazásra készíthetik fel.
Jéggel teli krátert talált a Marson az ExoMars orosz-európai űrexpedíció. A Koroljov nevű kráterről az űrexpedíció Trace Gas Orbiter (TGO) nevű űrszondája készített felvételeket.
Az űrhajósok repültetésének és sugárvédelmének, valamint a leszállásnak a technológiáját a tervek szerint a Hold-programban tökéletesítik majd.
A berepedezett talajon szabályos elrendezésben különböző sziklákat látni, amit valószínűleg egy földihez hasonló jelenség idézhetett elő.
Miután befejezte a Mars felső légkörében végrehajtott teljes fékezési manőverét, az ExoMars európai-orosz kutatási projekt szondája hamarosan megkezdi a metángáz utáni kutatást a vörös bolygó légkörében – közölte az Európai Űrügynökség (ESA).
Az Egyesült Arab Emírségek űrügynöksége a „UAE Space Agency” pályázatot írt ki. Az emirátusok polgárai is jelentkezhetnek űrhajósnak, abban a reményben, hogy eljutnak a Nemzetközi Űrállomásra, angol rövidítéssel az „ISS”-re. Háromezren jelentkeztek eddig.
Marsi napban számolva több mint ötezer, Földiben számolva még ennél is több napja landolt a vörös bolygón az Opportunity robot.
A Volkswagen konszern cseh márkájába a jelek szerint némi humorérzék is szorult.
A marsi viszonyokat szimuláló négyhetes expedíció kezdődött Dél-Omán egy távoli sivatagjában, hogy folytatva a korábbi szimulációkat, a kutatók azt vizsgálják, milyen technikai nehézségek várnak a Marsra érkező űrhajósokra és a munkájukat segítő robotfelderítőkre.
A NASA marsjárója több mint 5 évvel ezelőtt landolt a Mars felszínén, azóta pedig nagyjából 18 kilométert tett meg. A téli évszak tiszta légkörét kihasználva most egy csodás panorámaképet készített a robot.