Még mindig nincs hír a bajba került Mars-járóról, de állítólag van remény

Porvihar bénította meg a Mars-járót, és csak a vihar elvonulása után derül ki, fel tudják-e éleszteni. A szakemberek optimisták, szerintük a csaknem 15 éve dolgozó Opportunity ezt is túléli.

  • MTI MTI
Még mindig nincs hír a bajba került Mars-járóról, de állítólag van remény

Továbbra is néma az Opportunity a Marson dúló porvihar miatt, amely a vörös bolygó nagy részét beterítette.

"A Marson dúló porvihar növekszik, és most már az egész bolygót átfogó, 'globális' jelenséggé fejlődött" – közölte a NASA bolygókutató intézete, a Jet Propulsion Laboratory.

Az Opportunity marsjárót is megbénította a vihar, és nem küld életjeleket. Az elemek valószínűleg annyira lemerültek már, hogy csupán egy órát működtetnek, amely a rendszeres energiaszint-ellenőrzésre felébreszti a kutatójárművet. Egy aktuális elemzés szerint azonban a rover elektronikája és elemei a Marson uralkodó nagyon hideg ellenére elég melegek tudnak maradni ahhoz, hogy továbbra is működjenek.

Jel csak akkor várható az Opportunitytől, ha ritkul a por. A vihar egyelőre szinte semennyi napfényt nem enged át, így a Mars-járó napenergiával üzemelő elemei nem tudnak feltöltődni. A kaliforniai szakértők optimisták, szerintük a Mars-járó túlélheti a vihart.

Az Opportunity csaknem 15 éve dolgozik a Marson, holott küldetését eredetileg csak 90 napra tervezték.

A nukleáris energiával üzemelő Curiosity, amely a Mars másik oldalán van, és a Gale-kráter talaját tanulmányozza, továbbra is üzemel, de felette is elsötétül az ég időről időre.

A Curiosity küldött is felvételeket a porviharról a Gale-kráter térségéről.

Az amerikai űrkutatási hivatal repülésirányítói csaknem két hete léptek utoljára kapcsolatba a Mars-járóval. Akkor a vihar még csak a bolygó egynegyedén tombolt. A Marson 2007 óta nem volt ilyen méretű porvihar. A NASA szerint a vihar mostanra elborította a vörös bolygót, csak a magas vulkánok hegyét és a sarkvidékeket éri a Nap fénye.

A Marson megszokottak a viharok, különösen akkor, amikor a déli féltekén tavasz és nyár van, tehát amikor a bolygó a legközelebb van a Naphoz. Ahogy melegszik a légkör, a talaj hőmérsékletétől eltérő kirívó különbség szeleket hoz létre, amelyek mozgásba hozzák az igen apró, hintőporhoz hasonló méretű porszemcséket.

A marsi viharok általában lokálisak, ezzel szemben a mostani vihar akkora, hogy a kiterjedése nagyobb lenne, mint Észak-Amerika és Oroszország együtt, ha a Földön történne – olvasható a Phys.Org tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

Hasonló porviharok a Földön is előfordulnak a sivatagi területeken, például Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és az Egyesült Államok délnyugati részén.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.