szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA Curiosity nevű járműve decemberben érheti el a Marson található Sharp-hegy azon részét, ahol egykor víz volt a felszínen.

Nagy utazásra készül a Curiosity. A rover, amely már 12 éve teljesít szolgálatot a vörös bolygó felszínén, a Gediz Vallis nevű völgyből indul útnak, hogy a Sharp-hegy egy újabb területét fedezze fel. A számítások szerint a utazás egy hónapon át fog tartani.

A Curiosity új célpontja azért is érdekes, mert a Mars körül keringő űrszondák felvételei alapján a régió felszínén hálós képződmény figyelhető meg. Nem valószínű, hogy azt a marsi pókok hozták létre, sokkal inkább a víz lehetett az, ami egykor komplex mintákat vájt a talajba. A feltételezések szerint a hegyről lefolyó vízben lévő ásványi anyagok megtelepedhettek a sziklák repedéseiben, majd szép lassan megkeményedtek.

A marsi légkör ezután hosszú időn át folyamatosan koptatta a felszín ezen részét, így mostanra láthatóvá váltak az egykor a repedésben megbúvó ásványok, ez pedig pókhálóhoz hasonló mintázatot hozott létre. Mindez ráadásul hatalmas, 10–20 km-es területen figyelhető meg, így a Curiositynek lesz mit vizsgálnia, amikor egy hónap múlva eléri a célpontját. A rover az ősi élet nyomai után kutat majd ott – írja az IFLScience.

NASA / JPL-Caltech / University of Arizona

Kirsten Siebach, a houstoni Rice Egyetem kutatója szerint az ásványok a felszín alatt, a melegebb régiókban kristálysodtak ki, és sós víz folyhatott át rajtuk. A szakember úgy véli, a Földön egykor élt mikrobák túlélhettek volna egy ilyen környezetet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!