szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Új, nagyfelbontású képek készültek a Mars Aganippe Fossa nevű képződményéről, amik segíthetnek a jövőben megérteni, hogyan keletkezhetett.

Megmérte és le is fotózta az Európai Űrügynökség (ESA) Mars Express Orbiter nevű szondája azt a hatalmas „sebhelyet” a Mars felszínén, ami évtizedek óta fejtörést okoz a kutatóknak. Az Aganippe Fossa nevű képződményt még az 1930-as években dokumentálták, majd 46 évvel később el is nevezték azt.

A szonda adatai alapján a törés hossza nagyjából 600 km, vagyis hosszabb, mint a 446 km-es Grand Canyon. A német German Aerospace Center szakemberei szerint két elmélet is magyarázhatja a keletkezését: vannak, akik szerint tektonikus mozgás hozhatta létre, mások úgy vélik, a képződmény egy késői vulkáni tevékenység eredménye.

NASA / MGS / MOLA Science Team
ESA / DLR / FU Berlin

Az ESA szerint a repedést a Tharsis-régió hozhatta létre. Ez a bolygó egyenlítője közelében található régió, ahol a Naprendszer legnagyobb vulkáni hegyei találhatóak. A szakemberek úgy vélik, a felszálló magma miatt a Mars kérge megrepedt a nagy súly alatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!