szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA Curiosity nevű Mars-járója küldetése 4295. marsi napján felnézett az égre, majd egy különleges látványt rögzített.

A világon először sikerült együtt lefotózni a Phobost, a Mars egyik holdját, valamint a Földet. A képet a NASA Curiosity nevű Mars-járója készítette, vagyis a felvétel a vörös bolygó felszínéről készült.

A rover korábban lefotózta már a Mars két holdját, a Phobost és a Deimost is – előbbiről a Perseverance az év elején készített egy timelapse videót. Egész pontosan arról, hogy miként néz ki ott egy napfogyatkozás.

NASA / JPL-Caltech / MSSS
NASA / JPL-Caltech / MSSS

A felvételt a rover MastCam kamerája készítette, amit színes felvételek rögzítéséhez használnak, de időnként az eget is kémlelik vele a NASA szakemberei. A képen jól látni, hogy a Föld olyan fényesen ragyog a Mars egén, mint amilyennek a bolygónkról látni a Vénuszt.

A kép öt rövid és 12 hosszabb expozícióból készült szeptember 5-én. Ez volt a 4295. marsi nap, amelyet a Curiosity a vörös bolygó felszínén töltött.

A Phobos nagyon másként néz ki, mint a Hold. Az átmérője csupán 22,2 kilométer, és rendkívül közel van a Marshoz. Olyannyira, hogy lényegében ez a hold kering a legközelebb a bolygójához a Naprendszerben. Ez 9000 kilométeres távolságot jelent. A Marsot hét óra leforgása alatt kerüli meg. A szakemberek úgy vélik, hogy – a Deimos és a Phobos – egy nagyobb hold része lehetett, de az sem kizárt, hogy a Marsból szakadt ki. A számítások szerint a jövőben a bolygóba fog csapódni az égitest.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!