Nagy a baj: tehetetlenül sodródik az űrben az oroszok megsüketült teleszkópja
Az orosz űrügynökség szakértői szerint még az űrben, kozmonauták segítségével sem lehet megjavítani a Szpektr-R űrteleszkópot, amit az orosz Hubble-nek is neveznek.
Az orosz űrügynökség szakértői szerint még az űrben, kozmonauták segítségével sem lehet megjavítani a Szpektr-R űrteleszkópot, amit az orosz Hubble-nek is neveznek.
Már korábban közölték, hogy a Szojuz MSZ-09 orbitális kabinján keletkezett apró lyuk nem jelent veszélyt a legénységre, amikor visszatér a Földre.
Üzemzavar lépett fel az ISS orosz Zvezda modulján a három számítógép egyikénél, de ez nem jelent veszélyt sem az állomás működésére, sem a személyzetének tevékenységére – közölte a Roszkoszmosz orosz állami űrvállalat.
Az első vizsgálatok szerint a hordozórakéta első fokozatának egyik eleme ütközött a második fokozattal. A baleset kihat a Nemzetközi Űrállomáson zajló munkára is.
Az orosz űrkutatási hivatal szerint az amerikaiak azt akarták elérni, hogy az oxigén szivárgása miatt ki kelljen üríteni a Nemzetközi Űrállomást.
Belülről okozott sérülés, nem pedig mikrometeor becsapódása vezetett a Nemzetközi Űrállomáshoz kapcsolt Szojuz űrhajón keletkezett apró lyukhoz. Az orosz űrkutatási hivatal feje szerint most azt kell kideríteni, szándékos károkozásról van-e szó.
Magas rangú vezetőt vettek őrizetbe a hatóságok.
Több kísérlet is zajlott már annak érdekében, hogy csökkenteni lehessen az űrben keringő szemétmennyiséget. Most az oroszok is bekapcsolódnak, és nem akármivel: jókora teleszkópból kilőtt lézernyalábokkal tüntetnék el a kozmikus hulladékot.
Nyílt pályázaton keres űrhajósokat a holdutazáshoz a Roszkoszmosz. Mindeközben Trump is újból embert küldene a Holdra.
Új műholdképen a becsapódás helye, és a roncsdarabok.
Közel félmilliárd kilométer megtétele és hét hónapnyi repülés után október 19-én megérkezik a Marsra az ExoMars orosz-európai űrexpedíció Schiaparelli leszállóegysége. A landolás sikerét jelző információk tízperces késéssel jutnak el a Földre.
Továbbra sem sikerült kapcsolatot teremteni a kedden fellőtt orosz Progressz teherűrhajóval, hivatalos források pedig az AFP-nek megerősítették, hogy a jármű vissza fog zuhanni a Földre. Az űrhajó valószínáleg elég majd az atmoszférában.
2030-ra eljuthatnak az orosz űrhajósok is a Holdra, ennek költségét korábban 2700 milliárd forintnyi összegre becsülték. A Holdra szállást az orosz űrhivatal két szakaszban, az égitest körül keringő egyik űrállomáson való átszállással tervezi.
Oroszország saját űrállomás létrehozását fontolgatja, amire úgy tekintenek, mint az orosz holdprogram űrbázisára. A Roszkoszmosz igazgatója bejelentette azt is, hogy már beérkeztek három űrkutatási vállalattól az új, szupernehéz hordozórakéta tervei, és a hivatal januárban választja ki közülük a legmegfelelőbbet.
Nem sikerült Föld körüli pályára állítani két műholdat az orosz Proton-M típusú hordozórakétával – közölte kedd hajnalban az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz.