36 évvel a csernobili atomkatasztrófa után még mindig élnek radioaktív gombák Bajorországban
A gombák cézium-137 izotóppal szennyezettek. Ez az 1986 áprilisában történt katasztrófa miatt került a levegőbe.
A gombák cézium-137 izotóppal szennyezettek. Ez az 1986 áprilisában történt katasztrófa miatt került a levegőbe.
Bizonyos gombafajok spórái képesek betegséget okozni, ha a szervezetbe jutnak. Így történt ez egy 60-as éveiben járó férfival is.
A kutatók feltártak egy fertőzést, amit egy gomba vált ki, és ami igen különös módját választja a túlélésnek.
Kudarcba fulladt a mentőakció, amelyet a Szajnába tévedt kardszárnyú delfin megmentésére indítottak, ezért a francia hatóságok elaltatták az állatot.
A felfedezésről szóló jelentés szerint a gomba "akár 95 százalékos hatásfokkal" bontja le a plasztikot, miközben a környezetre ártalmatlan.
Három évtized telt el a csernobili atomkatasztrófa óta, de a németországi erdőkben máig kimutatható a radioaktív szennyeződés.
Fűrészporon és növényi hulladékokon hizlalt gombafonalakból készít szigetelőpaneleket egy brit cég.
Mindennap hatalmas mennyiségű kávézacc landol a szemétben, pedig a barna pormaradékot hasznosítani lehet, például úgy, hogy gombákat termesztünk rajta. Egyre többeket ejt rabul többek között Németországban ez a különleges hobbi – derül ki hírügynökségi tudósításokból.
Vagyis egészen pontosan a gombák föld alatti gyökérhálózatából készül a különleges alapanyag.
A búzacsírában, diófélékben, gombákban és a férfiak ondójában megtalálható természetes anyag, a spermidin javítja az emlékezőképességet – legalábbis az ezzel etetett idős egerekben és legyekben.
Egy holland feltaláló készítette el az újfajta koporsót, melynek fő alkotóeleme a gombászok által jól ismert micélium. A találmány előnye, hogy a hagyományos koporsónál sokkal rövidebb idő alatt válik eggyé a természettel.
A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) kísérleteznek a csernobili sugárzást túlélt penészgombákkal. A munka nemrég beszédes eredménnyel zárult.
Vannak élőlények, melyek extrém körülmények között is remekül boldogulnak, és akkor sem esik bajuk, ha rengeteg sugárzás éri őket.
Az immár tagadhatatlan klímaváltozás egyik újabb, veszélyes hozadéka az embert fertőző, sőt halálos kockázatot jelentő gombafajok terjedése.
Egész Európából eltünhet a kőrisfa egy gombás megbetegedés következtében, Lébényben egy tanösvényt is le kellett most zárni, mert szeles időben kidőlnek a hatalmas fák.
Pókmérget termel, és hullanak tőle a szúnyogok, mint a legyek.
Kivonja környezetéből az aranyat egy gomba, amelyre Ausztrália nyugati részén bukkantak rá az ausztrál kormány tudományos ügynökségének (CSIRO) munkatársai, akik szerint a jelenség segíthet az új aranylelőhelyek feltárásában.