szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kivonja környezetéből az aranyat egy gomba, amelyre Ausztrália nyugati részén bukkantak rá az ausztrál kormány tudományos ügynökségének (CSIRO) munkatársai, akik szerint a jelenség segíthet az új aranylelőhelyek feltárásában.

A Perth városától 130 kilométerre délkeletre elterülő Boddington vidékén talált Fusarium oxysporum a környezetében lévő részecskékkel való kölcsönhatás során "aranyozza be" gombafonalait. A szakemberek szerint a gyakorlat biológiai előnyökkel járhat, mivel az "aranyozott" gombák nagyobbra nőnek és gyorsabban terjednek, mint azok, amelyek nem lépnek interakcióba az értékes fémmel.

"A gombák kulcsszerepet játszanak a szerves anyagok, úgy mint a falevél és a fakéreg lebontásában és újrahasznosításában, valamint különböző fémek, köztük az alumínium, a vas, a mangán és a kalcium körforgásában" – idézte fel Tsing Bohu, a CSIRO munkatársa. "Az arany ugyanakkor kémiailag annyira inaktív, hogy egy ilyesfajta kölcsönhatás egyszerre szokatlan és megdöbbentő – konkrétan látni kell ahhoz, hogy az ember elhiggye."

[Ezt olvasta már? Találtak egy 1 000 000 000 éves gombát]

Bohu jelenleg további vizsgálatokat végez annak megértésére, hogy a Nature tudományos folyóiratban bemutatott Fusarium oxysporum miért lép kölcsönhatásba az arannyal, és hogy a jelenség a felszín alatti nagyobb aranylelőhelyekre utalhat-e. Amennyiben igen, az hasznára válna az iparnak az új lelőhelyek felkutatásában.

A világszerte előforduló Fusarium oxysporum az amatőr aranykeresők számára azonban nem szolgál segítségül, mivel a fonalaihoz tapadó aranyrészecskék csupán mikroszkóppal láthatóak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!