Óriási ózonlyukat találtak: hétszer nagyobb, mint az antarktiszi, és sosem záródik be
A trópusok felett legalább az 1980-as évek óta nyitva lehet az az ózonlyuk, amit csak most fedeztek fel a tudósok.
A trópusok felett legalább az 1980-as évek óta nyitva lehet az az ózonlyuk, amit csak most fedeztek fel a tudósok.
Nero császár korából, vagyis az első századból származó híd maradványai tűntek elő az olasz főváros Tiberis-folyójának medréből, amelynek vízszintje minimálisra csökkent a rendkívüli szárazságban – jelentette a La Repubblica római napilap.
Legalább 1200 éve nem volt a mostanihoz fogható szárazság Spanyolországban és Portugáliában – állapították meg kutatók, akik komoly következményekről beszélnek.
A Dolomitok modern kori történetének legnagyobb tragédiája történt hétvégén, mikor egy hirtelen jégomlás miatt hét ember meghalt, nyolc megsérült és további nyolc embert eltűntként kezeltek. Nem egyedi, ami ott történt, de az elmúlt években szerencséjük volt az Alpokban túrázóknak: a nagy szikla- és jégomlások elkerülték őket. Ha a lavinát egészen pontosan tudják jelezni, a gleccserek omlását miért nem? Kell hegynek búcsút inteni a veszélyessé váló terepek miatt?
Az aszályos térség az ország éleskamrájának számít.
A Bicsérdi-tó a helyi kulturális, sport- és egyéb rendezvények helyszíne volt.
Ausztrália keleti partvidékét az elmúlt 18 hónapban többször is elöntötte az árvíz.
A mikroorganizmusokat a Tibeti-fennsíkon lévő gleccserekben találták meg.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói egy Brazília méretű „űrbuborékkal” védenék meg a Földet a Nap sugaraitól.
Általában negatív fejleményekre számíthatunk a klímaváltozással, ez alól nem kivétel a hazai szőlőtermelés, borászat sem. Elsősorban az aszályos időjárás fenyeget, de az újabb károsítók megjelenése, a régiek jobb túlélése is növeli a kockázatot. A melegedéssel előre jön az érés időpontja, szűkül a szüretre jutó idő, ami égetőbbé teszi az eleve meglévő munkaerőhiányt is. A kihívásokat Tóth Patrícia borásszal és Molnár Ákos kertészmérnökkel, a MATE címzetes egyetemi docensével jártuk körbe. A komplex problémára összefogással lehet megoldást találni, de új fajtákkal, a biodiverzitás megőrzésével nyerhetünk is vele.
A veszélyeztetett emberek közül 580 millió naponta kevesebb mint 2000 forintból él.
Itt az idei első nyári hőhullám, a hét nagyobb részére hőségriasztást rendeltek el, amire egyre gyakrabban számíthatunk. Az ELTE kutatóinak még publikálás előtt álló kutatásából kiderül, hogy a 40-50 évvel ezelőtti nyarainkon még alig volt hőhullám, a 40-50 év múlva várható nyarakon a mainál is sokkal több forró napra számíthatunk – ha nem teszünk semmit a klímaváltozás ellen.
A Tata Chemicals Europe Anglia északnyugati részén található üzemében a gyógyszeripar számára készítenek alapanyagot a szén-dioxidból.
Az aszály miatt negatív aratási rekordok várhatók őszi árpából Békés megyében; az őszi búza hozama is alig fele a tavalyinak, ráadásul a sok apró szem a vetőmag ellátottságra is kihathat majd – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Békés megyei igazgatóságának az adatsoraiból.
Zierikzeeben tíz ember megsérült, a vihar az épületeket is megbontotta.
Európa egyik legnagyobb fesztiválját lepte meg Greta Thunberg.
Az eddigi legnagyobb szivacsfehéredést tapasztalták Új-Zéland partjainál. Kutatók szerint több tízmillió szivacsot érinthetett az elhúzódó tengeri hőhullám, amely több helyen 213 napon át tartott.
A tudósok szerint az éghajlatváltozás is szerepet játszik a kiszámíthatatlan és korai esőzésekben, amelyek halálos áldozatokkal járó példátlan áradásokat okoztak Bangladesben és India északkeleti részén.
A kutatók szerint mindennek a klímaváltozáshoz lesz köze. A La Nina miatt Kelet-Ausztráliában áradások, az Egyesült Államokban és Kelet-Afrikában pedig súlyosabb aszályok alakultak ki.
Csontszáraz a talaj az ország keleti felében. A kalászosoknak, repcének már az sem segítene, ha lenne eső, de egyhamar nem lesz.