szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Bicsérdi-tó a helyi kulturális, sport- és egyéb rendezvények helyszíne volt.

Kiszáradt a Bicsérdi-horgásztó, a település polgármestere, Vér József szerint a klímaváltozás állhat a folyamat hátterében – írja a Baranya megyei hírportál, a bama.hu. „Nem gondoltuk, hogy ilyen hamar elér minket is a probléma” – mondta az önkormányzati vezető a portálnak.

A portál szerint a horgásztó a helyi kulturális, sport- és egyéb rendezvények helyszíne volt, horgászbüfét, szökőkútrendszert és egyéb látványosságot működtettek a környékén, így nagy veszteséget jelent a kiszáradása. Ezt erősíti meg Vér is, aki arról beszélt, hogy a tó környékének beépítése 120 millió forintba került és ez óriási veszteséget jelent a településnek.

A bicsérdiek ráadásul nincsenek egyedül a problémájukkal, Baranyában már több mint 10 horgásztó száradt ki. Az önkormányzat mindenkitől igyekszik segítséget kérni, de már az is felmerült bennük, hogy ha a víz nem térne vissza, úgy más, hasznos és a lakosság számára is kedvező módon használják ki a területet, új funkciót adva neki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ballai VInce - Csányi Nikolett Gazdaság

A klímaváltozás lehet a 21. század legsúlyosabb környezet-egészségügyi problémája

A klímaváltozás leginkább az egyre emelkedő hőmérséklet okozta problémákkal fenyegeti az egészségünket, legyen szó újabb kórokozók, az ezeket hordozó rovarok, vagy újabb betegségek, kórképek megjelenéséről. Vagy akár csak arról, hogy az enyhe telek miatt már alig van pollenmentes időszaka az évnek. A közvetlen környezetünkben tapasztalható kedvezőtlen változások nyomán egyre kevesebb a tiszta kórkép, és egyre fiatalabbaknál diagnosztizálnak például rákos megbetegedéseket. A klímaváltozás egészségre gyakorolt hatásait Dr. Páldy Annával, a Nemzeti Népegészségügyi Központ tudományos tanácsadójával és Dr. Balaicza Erika belgyógyász orvossal jártuk körül.

Ballai Vince - Csányi Nikolett Gazdaság

Veszíthet és nyerhet is a hazai borászat a klímaváltozással

Általában negatív fejleményekre számíthatunk a klímaváltozással, ez alól nem kivétel a hazai szőlőtermelés, borászat sem. Elsősorban az aszályos időjárás fenyeget, de az újabb károsítók megjelenése, a régiek jobb túlélése is növeli a kockázatot. A melegedéssel előre jön az érés időpontja, szűkül a szüretre jutó idő, ami égetőbbé teszi az eleve meglévő munkaerőhiányt is. A kihívásokat Tóth Patrícia borásszal és Molnár Ákos kertészmérnökkel, a MATE címzetes egyetemi docensével jártuk körbe. A komplex problémára összefogással lehet megoldást találni, de új fajtákkal, a biodiverzitás megőrzésével nyerhetünk is vele.