szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Tata Chemicals Europe Anglia északnyugati részén található üzemében a gyógyszeripar számára készítenek alapanyagot a szén-dioxidból.

Bekapcsolták az Egyesült Királyság legnagyobb létesítményét, ami nem engedi, hogy szén-dioxid kerüljön a légkörbe – jelentette be az üzemeltető Tata Chemicals Europe (TCE). Az első ipari méretű komplexumot 20 millió fontból (kb. 9,2 milliárd forint) építették meg. A létesítmény Anglia északnyugati részén, Cheshire megyében üzemel.

A globális felmelegedés megfékezésének egyik fontos eleme, hogy minél több szén-dioxidot lehessen kiszűrni a légkörből. Erre már több próbálkozás is van, az izlandi Ocra például 4000 tonna szén-dioxidot von ki a légkörből évente.

Ez azonban még önmagában nem jelent megoldást a problémára. Az egyenlet másik fele, hogy az üvegházhatású gázt még azelőtt sikerüljön kiszűrni, hogy az a levegőbe kerülne. A TCE most arra talált módot, hogy ezzel a megoldással még pénzt is lehessen keresni – írja az Interesting Engineering.

Megcsinálták az eszközt, ami a szén-dioxid 99 százalékát kivonja a levegőből

A Delaware-i Egyetem tudósai eredetileg egy hidrogénalapú akkumulátoron dolgoztak, ám menet közben kiderült: másra is jó lehet a technológiájuk.

A TCE Európa egyik legnagyobb nátrium-karbonát és nátrium-hidrogén-karbonát gyártója. Ezek a hétköznapi használati cikkek fontos összetevői, az üvegtől a mosószerekig mindenhol megtalálni, de víztisztításra, az állatok takarmányozására, valamint élelmiszer- és gyógyszeripari célokra is használják az anyagokat.

Az Egyesült Királyságban Northwichban található az egyetlen gyár, ami ezeket készíti. Ezt a gyárat szerelték fel a szén-dioxid befogására alkalmas rendszerrel, amivel a gáz nagy részét 130 ezer tonna gyógyszerészeti minőségű, Ecokarb névre keresztelt nátrium-hidrogén-karbonátot tud előállítani. A terméket a tervek szerint 60 országba exportálják, és évente több tízmillió fontos bevételt hozhat a cégnek.

Rájöttek japán mérnökök, hogyan lehet kinyerni a szén-dioxid 99 százalékát a levegőből - és meg is csinálták

A Tokió Metropolitan Egyetem mérnökei szerint a megoldásuk kétszer gyorsabb a világ legjobb ilyen rendszereinél.

Az üzem évente 40 ezer tonna szén-dioxidot köt majd meg, ami olyan, mintha 20 ezer autó tűnne el az utakról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!