2008 újratöltve? A helyzet más, de az árfolyamkockázat réme most is felsejlik
Építőket, tulajdonosokat, bérlőket is súlyosan érinthet, hogy sok kereskedelmi ingatlanhoz euróban vettek fel hitelt. Különösen nagy veszély fenyegeti a kiskereskedelemmel foglalkozó kis és közepes cégeket.
Akárcsak a lakásoké, a kereskedelmi ingatlanok piaca is dübörgött 2022 első felében, mára azonban drasztikusan megváltozott a helyzet: lassulás, leértékelődés, a hozamok emelkedése várható. Mindezek válságtünetek, „a kezdeti visszaesés” szakaszában vagyunk – állapították meg a Magyar Nemzeti Bank elemzői a szektorról készített friss jelentésükben. Amelyben – sok egyéb aggasztó jelenség mellett – az a mellbevágó adat is szerepel, hogy a közel 1900 milliárd forintnyi projekthitel 81 százaléka euróalapú, ráadásul zömmel változó kamatozású.
Pedig nem volt még olyan régen a 2008-as válság, amelyben nemcsak a svájcifrank-alapú, kezdetben olcsónak tűnő lakáshitelt felvevő családok, hanem az ingatlanfejlesztők tömegei is csődbe mentek – az adósságaik csak híztak, a fedezetbe adott ingatlanok értéke egyre fogyott, bank és adós egyaránt veszített. Ki ne emlékezne az egykor patinás MKB Bankra, amit az agresszív ingatlanhitelezés sodort nagy bajba? Észszerű, piackonform lépés is lehetett volna az államosítása, ha nem az lett volna a célja, hogy végül kormányközeli kezekbe privatizálhassák ki.