Teljesen a Molé lesz a Műegyetemet fenntartó cég
Versenyeztetés nélkül adják el neki, fenntartva az állam különleges jogait, de más tulajdonost nem engednek be.
Versenyeztetés nélkül adják el neki, fenntartva az állam különleges jogait, de más tulajdonost nem engednek be.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) a héten megindítja a BME-t fenntartó zrt. bejegyzését. Március elseje ünnepi nap lehet szerinte: várhatóan ekkortól kerül ki az államháztartás alól az egyetem, ami azt is jelenti, hogy a munkavállalók onnantól többé nem közalkalmazottak.
A modellváltás miatt sokan béremelést is kaphatnak az egyetemen.
A felsőoktatási intézmények szerint a modellváltással semmilyen módon nem sérült az egyetemi autonómia, és valójában az EU szól bele az egyetemek életébe.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem vezetői ma 85,2 százalékos többséggel a modellváltás útjára állították az egyetemet. Bár a váltás fő indoka az anyagi források jelentős megnövekedése volt, még a bérek rendezésére sem sikerült kicsikarni semmilyen ígéretet.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem július 1-jén hivatalba lépett új rektora, Charaf Hassan célul tűzte ki, hogy a BME nyolc éven belül Európa tíz legjobb műszaki egyeteme között lesz. Az államháztartás merev szabályai nem kedveznek a fejlődésnek, ezért teljesen átszabná az egyetem működési kereteit.
A BME rektora a decemberi ülésen kér felhatalmazást a fenntartóváltás kidolgozására és végigvitelére a Szenátustól.
Évek óta küzd fennmaradásáért az állami tulajdonban lévő Műegyetem, ezért erősen elgondolkodott az új rektor a modellváltáson, de nem a megszokott alapítványi fenntartóval.
Marad az állami Pannónia program, amely kevesebb lehetőséget kínál a korábbiaknál.
A hazai műszaki felsőoktatás éllovasának számító Műegyetemet éhkoppra fogta a kormány, holott fontossága fényévekkel megelőzi az anyagiakban dúskáló MCC-ét. Más egyetemeket is kiéheztetéssel próbálnak rákényszeríteni a modellváltásra.
A Szegedi Egyetem modellváltása körül voltak a leghangosabb tiltakozások, mára viszont, úgy tűnik, az új rendszer beállt és működik. Szabó Gáborral, az egyetem korábbi rektorával, a mai fenntartó alapítvány kuratóriumi elnökével beszélgettünk. Az interjú a HVG Diploma 2024 kiadványában jelent meg, most itt, a hvg360-on is olvasható.
Az oktatók szerint biztonsági emberek voltak, de nem az egyetem alkalmazásában álltak.
A rektor szerint sem a szülők, sem a diákok, sem a tanárok jogai nem csorbulnak.
Egyre többen fizetnek a felsőoktatásért, a Corvinuson van például olyan szak is, ahol 900 ezer forintot is elkérnek egy félévben.
Csak akkor tudnak velük szerződést kötni a jövő évi csereprogramokról, ha arra az Európai Bizottság november 23-ig engedélyt ad. A nem modellváltó egyetemekre nem érvényes a korlátozás.
Az egyetemnek elfogyott a pénze, a kormány pedig csak akkor ad, ha modellt vált.