Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem vezetői ma 85,2 százalékos többséggel a modellváltás útjára állították az egyetemet. Bár a váltás fő indoka az anyagi források jelentős megnövekedése volt, még a bérek rendezésére sem sikerült kicsikarni semmilyen ígéretet.
Végszavazáson elfogadta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Szenátusa az egyetemi modellváltást a december 9-i ülésén – tudta meg a Mérce. A szavazáson a Szenátus tagjai körülbelül 85 százalékos arányban elfogadták, hogy a folyamat elinduljon, ennek előre láthatóan része lesz, hogy az egyetem új fenntartójaként 2025. január 1-jétől egy zrt.-t jegyeznek be.
A Szenátus az egyetemi polgárság javaslataira több módosítót is elfogadott a határozathoz, így a lap értesülései szerint szerepel benne egy ígéret arra vonatkozóan, hogy amennyiben a mostani előterjesztés keretrendszerétől lényegesen eltér a kormánnyal folytatott tárgyalások során az ajánlat, akkor a Szenátus fenntartja a jogot az újbóli tárgyalásra és szavazásra.
Továbbá konkrét ígéret hangzott el arra vonatkozóan, hogy a BME modellváltásának „alapvető feltétele”, hogy az egyetem diákjai, kutatói és oktatói részt vehessenek az európai uniós pályázatokban. Bár az Erasmus és a Horizont pályázatokat ebben az ígéretben sem nevesítették. Az uniós kutatási és oktatási programokban való részvétel a hallgatók és oktatók számára eddig biztosított volt az állami fenntartású BME esetében. A modellváltás azonban kockázatot jelenthet, mivel más alapítványi fenntartású egyetemeket kizártak ezekből a programokból.
Noha a Szenátus nem fogadta el a szakszervezet módosító javaslatát, hogy a modellváltás során 50 százalékkal megemeljék a dolgozói béreket, elvi ígéretet tettek egy „akár már január elején” bevezethető béremelésre. Ezzel kapcsolatban a szöveg úgy fogalmaz, hogy a rektor „elkötelezett”.
A béremeléssel kapcsolatban azonban az ülésen elhangzott az is, hogy a rektor annak mértékére „nem tud garanciát vállalni” mivel azok „fedezete” még nem is lesz biztosított
– írja a Mérce.
A modellváltás szükségességét viszont éppen az anyagi források jelentős bővülésével indokolták.
Az előterjesztésből egyértelműen kiderül, hogy más egyetemek alapítványi formátumú modellváltásával ellentétben itt a jövőbeni működés kerete egy zártkörűen működő részvénytársaság (zrt.) lenne, ami a korábbi állami fenntartáshoz képest radikálisan átalakítja a működési struktúrát.
A kritikusok szerint ez jelentősen csökkentheti az egyetem szervezeti egységeinek, például a tanszékek és karok vezetőinek beleszólását a stratégiai döntésekbe. Az átláthatóság növekedését hangoztató érvek ellenére a tapasztalatok más egyetemek alapítványi modelljéből éppen ennek ellenkezőjét mutatják.
Az egyetem a döntésről szóló közleményében viszont azt emeli ki, hogy a BME által kezelt ingó és ingatlan vagyon állami tulajdon marad, de vagyonkezelési jogát határozott, hosszú időtartamra a Műegyetem kapja meg; a hallgatók képviseleti, részvételi, döntési, egyetértési és véleményezési jogosítványai változatlanul fennmaradnak és a Szenátus az új működési modellben is a BME legfőbb akadémiai döntéshozó testülete lesz.
A Műegyetemiek az Oktatás Jövőjéért (MOJ) csoport kiemelte, hogy a modellváltással kapcsolatos döntésekhez több időre és részletesebb információkra lenne szükség. A csoport szerint egy ilyen jelentőségű döntést nem szabad általános és vázlatos dokumentumok alapján meghozni. Emellett fontosnak tartják, hogy az egyetem polgársága ténylegesen részt vehessen a döntési folyamatokban.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.