Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

#munkajog

Csendes-Erdei Emese hvg360

Az egyetemen rühellte a munkajogot, most a kirúgott tanárokat képviseli, ingyen – Sziklai Tamás ügyvéd portréja

A 43 éves ügyvéd együtt végzett a Pázmány jogi karán Gulyás Gergellyel és Magyar Péter, bár nem ismerte őket. Rétvári Bence belügyi, az oktatásért felelős államtitkárral viszont voltak közös barátai. A Magyar Péter-jelenségről azt mondja, az már több mint szalmalángeffektus. Ő is a változásokért küzd, de nem akar politizálni, szakmáját végzi legjobb tudása szerint. HVG-portré.

hvg.hu Itthon

A Kúriához fordul a jogtalanul elbocsátott nyíregyházi óvónő

A pedagógust arra hivatkozva küldték el még a koronavírus járvány idején, hogy szóvá tette például azt, hogy szabálytalanul írták ki a szabadságukat. A bíróság korábban neki adott igazat, és munkahelyére is visszahelyezték, de az RTL Híradó szerint kifogásolja, hogy az általa kért kártérítésnek csak egy részét ítélték meg neki.

EUrologus EUrologus

Az illegális munkavállalók jogait gyakran megsértik az EU-ban, de nem merik jelenteni

Az Európai Parlament igazságügyi bizottsága szakértőket hallgatott meg arról, hogyan lehetne biztosítani az EU-ban illegálisan tartózkodó munkavállalók alapvető munkajogait. Az unió munkajogi alapelvei, például a biztonságos munkavégzéshez vagy a fizetéshez való jog ugyanis mindenkire vonatkoznak, de az illegális munkavállalók ritkán jelentik a visszaéléseket, mert félnek a deportálástól.

CMS Budapest

Kötelező oltás a munkahelyen: nem az elbocsátás a cél

Munkajogi és adatvédelmi kérdéseket is feszeget az oltakozáshoz kötött foglalkoztatás kérdése, ezért is érdemes a munkáltatóknak szakember segítségét igénybe venni az ezzel kapcsolatos döntés meghozatalakor. Az mindenesetre jól látszik, hogy a munkáltatóknak nem az a célja, hogy a munkavállalóikat ne tudják foglalkoztatni és őket fizetés nélküli szabadságra küldjék, hanem az, hogy különböző jutalmazási eszközökkel ösztönözzék őket az oltakozásra.

Kovács Gábor Vállalkozás

Munkajogász: Csak nagyon óvatosan szabad bevezetni a munkahelyi kötelező oltást

A munkáltatóknak alaposan meg kell vizsgálniuk minden munkakör esetében, hogy egyáltalán muszáj-e bevezetni a kötelező oltást vagy van más megoldás. És csak az oltás előírása után kérdezhetnek rá, ki van egyáltalán már beoltva. Aki úgy látja, jogtalanul írták elő számára az oltást, bírósághoz fordulhat vagy azonnal felmondhat.

Kovács Gábor Gazdaság

Azonnal ki lehet rúgni, aki nem oltatja be magát, nem kell várni egy évet

A kormány (szándékosan vagy hanyagságból) nem zárta ki a Munka törvénykönyve szabályainak alkalmazhatóságát a kötelező munkahelyi oltásokat lehetővé tevő rendeletben. Így azok alapján akár a 45 nap türelmi idő után ki lehet rúgni azokat a dolgozókat, akik a kötelezés ellenére sem oltatják be magukat, nem kell megvárni az egy év fizetés nélküli szabadság leteltét – mondja Goda Mark munkajogi szakjogász. Nem egyértelmű azonban, hogy csak rendes felmondással, vagy azonnalival. Interjú.

Kovács Gábor Vállalkozás

A munkahelyeken is különbséget lehet tenni oltottak és oltatlanok közt

Általában véve különbséget lehet tenni az oltottak és az oltatlanok között az Alkotmánybíróság döntése szerint. Tehát a munkahelyeken is különbséget lehet köztük tenni, de ennek vannak határai, kirúgni senkit nem lehet azért, mert oltatlan, sőt még a munkavégzés helyétől is csak korlátozottan lehet eltávolítani. A vállalati szféra inkább pozitív ösztönzőkben gondolkozik az oltottak számára, nem pedig az oltatlanok életét akarják megkeseríteni.

hvg.hu Vállalkozás

Így alakította át a koronavírus a munkajogot

Megrendelhető a HVG Munkajog 2020-as különszáma, amely tartalmazza az előző kiadvány megjelenése óta beiktatott törvényi módosításokat, továbbá a Covid–19 vírus okozta rendkívüli jogalkotási rendben született munkaügyi kormányrendeleteket, valamint ezek magyarázatát is. A jogszabályok gyakorlati alkalmazását szerződésminták, kérdésekre adott szakértői válaszok, bírósági és kúriai esetek ismertetése segíti.

Dzindzisz Sztefan Gazdaság

Mit tehet meg velem a cégem koronavírus-járvány idején?

Május elsején lép hatályba az a rendelkezés, amely a korábbiaknál nagyobb szabadságot ad a munkaügyi szabályok alkalmazásában. Tényleg élni fognak a cégek a rabszolgatörvény adta lehetőségekkel? Egyáltalán milyen lehetőségeik vannak? És persze: mehetek nyáron szabadságra? – munkajogi kérdéseket tisztázunk Kéri Ádám ügyvéddel, az Adózóna.hu szakértőjével.

Ballai Vince Gazdaság

Szabadságolás, felmondás, karantén: mit tehet egy dolgozó koronavírus idején?

A kormány ugyan lehetővé tette, hogy a munkáltatók megnyirbálják a dolgozók jogait a munkahelyek megőrzése érdekében, de ehhez a munkavállalók beleegyezésére is szükségük van. Néhány jellemző példán keresztül megpróbáljuk bemutatni, hogy egyes helyzetekben milyen jogok illetik meg a dolgozókat. Az biztos, hogy a rendkívüli helyzet miatt mindkét fél részéről óriási kompromisszumkészségre lesz szükség, és azzal is számolni kell, hogy bonyolult munkaügyi perek jöhetnek, annyira szokatlan a helyzet - figyelmeztetnek a munkajogászok.

1 2 3 4 5
Meghalt Ács Barbara

Meghalt Ács Barbara

Világcsúccsal ér véget a 2024-es év

Világcsúccsal ér véget a 2024-es év

Kisebb csoda Japánból: papír, ami erősebb, mint a műanyag, viszont könnyen lebomlik

Kisebb csoda Japánból: papír, ami erősebb, mint a műanyag, viszont könnyen lebomlik

Autóbalesetet szenvedett Pataki Zita

Autóbalesetet szenvedett Pataki Zita

Ebből az egyszerű tesztből mindössze 30 másodperc alatt kiderül, hogyan öregszik

Ebből az egyszerű tesztből mindössze 30 másodperc alatt kiderül, hogyan öregszik

Spar: 395 ezer bruttó lesz 2025-ben a dolgozók alapbére

Spar: 395 ezer bruttó lesz 2025-ben a dolgozók alapbére

Sarki fény is búcsúztatta az óévet itthon, fotókon a jelenség

Sarki fény is búcsúztatta az óévet itthon, fotókon a jelenség

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

A járványhelyzet miatt kötelező a maszkhasználat és látogatási korlátozásokat vezetnek be a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjában

A járványhelyzet miatt kötelező a maszkhasználat és látogatási korlátozásokat vezetnek be a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjában

A címlapról ajánljuk