33 millió részecske/év – ontják magukból a mikroműanyagot a mosogatógépek
Műanyagdarabkák millióit juttatják a szennyvízhálózatba minden évben a háztartási mosogatógépek – állapította meg egy friss vizsgálat.
Műanyagdarabkák millióit juttatják a szennyvízhálózatba minden évben a háztartási mosogatógépek – állapította meg egy friss vizsgálat.
Mindössze 80–90 napos lehetett az a madárfióka, ami bizonyára az elfogyasztott műanyag mennyiségétől pusztult el. A kutatók még sosem láttak ilyet.
Több mint 170 ország arról vitázott a dél-koreai Puszanban, hogy milyen kötelező intézkedéseket kellene bevezetni a globális műanyagszennyezés korlátozására.
Olyan műanyagot hoztak létre kínai tudósok, amiben baktériumspórák vannak, de okkal: ezek ugyanis bizonyos környezetben aktiválódnak, hogy elkezdjék lebontani az őket körülvevő műanyagot.
Holland kutatók csirkeembriókkal nézték meg, mi történik nanoműanyag-szennyezés hatására a szívben. Az eredmény állatok és emberek számára is nyugtalanító.
Hogyan tudjuk csökkenteni a mikro- és makroműanyag-szennyezésünket? Ennek jártunk utána fenntarthatósági podcastunkban a Tisza megtisztítására szerveződött programból nemzetközi szervezetté vált PET kupa projektvezetőjével.
Rengeteg plasztikhulladékot pedig délkelet-ázsiai országokba exportál a Nyugat, amivel egyre inkább ellehetetleníti a helyi halászatot. Olyannyira, hogy Indonéziában egyes halászfalvak inkább átálltak a haltenyésztésre.
Napjainkban egyre többet hallani a csomagolóanyagok újrahasznosításáról, azonban lehet, hogy egy tekintetben ezek sem a legjobbak – ugyanis eddig nem vizsgált vegyületek oldódhatnak ki belőlük.
A remeterákok ahhoz a kisebbséghez tartoznak, amelynek tagjait nem zavarja az óceánok műanyag-szennyeződése. Sőt.
Át kell szitálni a tengerpart homokját, hogy eltávolítsák a műanyagdarabokat, amik még december elején zuhantak a tengerbe.
Felfoghatatlan pénzeket emészt fel a rendkívül környezetszennyező, műanyagtartalmú cigicsikkek okozta károk felszámolása.
A Buffalo folyó mentén vizsgálták a csomagolásokat, közel 2000 darabból 17 százalék a PepsiCo termékeiből származott.
A Kaliforniai Tudományos Akadémia és az Oxfordi Egyetem tudósait is magába foglaló nemzetközi kutatócsoport 85 korallzátonyt vizsgált meg a világ különböző pontjain, hogy kiderüljön, mennyire szennyezettek. Az eredmény mindenkit meglepett.
Mikroműanyagot találtak az Ocean Race nevű világ körüli vitorlásverseny során vett vízminták mindegyikében.
Svájci kutatók összesen 19 baktériumtörzsből és 15 gombából vettek mintát, hogy kiderüljön: melyik képes alacsony hőmérsékleten is bontani a műanyagokat.
A németországi Alfred Wegener Intézet kutatói arra voltak kíváncsiak, milyen állapotban vannak a sarki jégtáblák alján növő algák. Az eredmény duplán meglepte őket.
A műanyagszennyezés harmadát adó polipropilént – ami alapesetben több száz év alatt bomlik le – mindössze 140 nap alatt bontja le két gomba, az Aspergillus terreus és az Engyodontium album, állapították meg ausztrál tudósok.
A brazil Paranai Szövetségi Egyetem kutatói szerint a Föld egyértelműen belépett az antropocén néven ismert földtörténeti korba, amit egy újabb elszomorító felfedezés bizonyít.
2023-tól kihívással néz szembe a vendéglátóipar, miután a műanyag poharak és az azokhoz tartozó tetők forgalmazása tilos lesz. A magyar szabályozás azonban még mindig nem világos.