szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelentősen szigorítják az eddigi építési feltételeket.

Január elsejétől tilos lesz erkélynapelemek telepítése Magyarországon – derül ki az éjjel megjelent Magyar Közlönyből. A Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztériuma egy hete mutatott be egy új jogszabálytervezet, amelyet egy hétig társadalmi egyeztetésre bocsátottak.

Vasárnap a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség (MNNSZ) azt közölte, hogy a tervezet elfogadhatatlan. Szilágyi László alelnök egyenesen abszurdnak mondta a változtatást, mondván: az ilyen típusú tilalmak súlyosan akadályoznák a napelemes rendszerek telepítését, különösen városi környezetben, ahol az alternatív elhelyezési lehetőségek korlátozottak.

Mindezek ellenére a társadalmi egyeztetés lejárta után pár órával meg is jelent a kormányrendelet, amely tartalmazza azt a mondatot, miszerint „erkélyen napelem nem helyezhető el sem önálló tartószerkezeten, sem az erkély szerkezetébe beépített módon”.

A rendelet határoz arról is, hogy „az épület tetőfelületén a napelemet és napkollektort szabályos geometriájú rendben kell elhelyezni olyan módon, hogy azok a tetőfelületről nem lóghatnak ki”. Ez, mint arra a portfolio.hu felhívja a figyelmet, lazítás az eredeti tervekhez képest, hiszen abban az is szerepelt még, hogy milyen lehet a dőlésszögük az egyes tetőkön a napelemeknek, és hogyan helyezhetők el. 

Az a szigorítás azonban megmaradt, hogy „az épület homlokzatán csak a homlokzati architektúrába integráltan – ide nem értve a (3) bekezdés szerinti eseteket – helyezhető el napelem”.

A kormányrendeletben szerepel az is, hogy közterületen napelemes térburkolat csak csúszásmentes felülettel alakítható ki, illetve az is, hogy műemléken napelem és napkollektor nem helyezhető el, csak az örökségvédelmi hatóság hozzájárulásával.

Az a szigorítás is megjelent, miszerint „vegyes építési övezetekben és gazdasági építési övezetekben napelemek elhelyezése a) tetőfelületeken zöldtető kialakításával biztosított vegyes rendszerben is történhet, és b) talajszinten csak akkor lehetséges, ha igazoltan nincs erre alkalmas tetőfelület”.

Mivel a kormány mindössze egyetlen hetet adott a jogszabály véleményezésére, az MNNSZ korábban azt kérte, hogy ezt tolják ki, hogy „lehetőség nyíljon a mélyebb szakmai elemzésre és egyeztetésre”. Ezt azonban nem vette figyelembe a kormány.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!