szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Olasz kutatók olyan eljárást fejlesztettek ki, amivel minden eddiginél hatékonyabb, és nem mellesleg környezetbarát módon lehet kinyerni a napelemekből az ezüstöt. Ez radikális változást hozhat a panelek újrahasznosíthatóságában.

Ahhoz, hogy sikerüljön leválni a fosszilis energiahordozókról, ezzel együtt pedig féket tenni a globális felmelegedésre, alternatív energiaforrásokra van szükség. Ezek praktikusan a nap-, szél- és vízenergiát jelentik, amelyek szépen fejlődtek az elmúlt években. A napelemek hatékonysága egyre magasabb lett, ám a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ezzel együtt egy másik, igen komoly problémával kell majd szembenézni: azzal, hogy egyre több elektromos hulladékot termelnek az előbb-utóbb élettartamuk végére érő panelek.

Ez azért probléma, mert újrahasznosítani nem könnyű őket, figyelembe véve, hogy mennyi veszélyes anyagot tartalmaznak. Pedig ha sikerülne, akkor a panelek ára is olcsóbb lehetne.

Ezen a téren léptek most előrébb egyet az olaszországi Camerino Egyetem kutatói, akik egy olyan technológiát fejlesztettek ki, amivel az ezüst 98,7 százalékát vissza lehet nyerni az elhasználódott panelekből. Ez azért is jó hír, mert az áramkörökhöz használt rezet és ezüstöt nagyon nehéz kinyerni a használt napelemekből. Ennek köszönhetően a hagyományos feldolgozáshoz képest ez a megoldás környezetbarát. Az eredményeiket az Environmental Technology & Innovation című tudományos lapban publikálták.

A fémek jellemzően kioldhatók egy termékből, de mivel a réz és az ezüst redoxpotenciál-értéke közel van egymáshoz, a folyamat nehezen kivitelezhető. Ennek a kihívásnak a leküzdésére a kutatók egy bázissal aktivált perszulfát használatát javasolják ammóniával, ahol a perszulfát oxidálószerként működik. A reakció során réz-oxid keletkezik, amely védőrétegként működik, és megakadályozza saját kimosódását – írja az Interesting Engineering.

Évente 219 000 kWh áramot termelő napelemet telepítettek egy tetőre Norvégiában – videó

Egy norvégiai futballstadion tetőszerkezetére telepítették a világ eddigi legnagyobb tetőre helyezett függőleges napelemrendszerét. Tervezői szerint jóval hatékonyabb az eddigi megoldásoknál.

A kutatók számos variációt kipróbáltak, és arra jutottak, hogy literenként 0,5 mol ammóniára és 0,2 mol perszulfátra van szükség, a reakcióidőnek pedig 60 percnek kell lennie. Ekkor 85 százalékos hatékonysággal sikerült leválasztani az ezüstöt. A csapat azonban nem elégedett meg ezzel az eredménnyel, ezért egy elektrokémiai eljárás alkalmazása felé fordultak. Ennek eredményeként végül sikerült elérni a 98,7 százalékos hatékonyságot, ráadásul úgy, hogy nem volt szükség további vegyszer alkalmazására.

A kutatók a jövőben szeretnék felskálázni a megoldást, hogy ipari méretekben is alkalmazni lehessen. Ha ez sikerül, az komoly előrelépés lehet a napelemek újrahasznosítása terén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!