szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az építési szabályokban két kiskapu is nyitva maradt azok számára, akik erkélynapelemet telepítenének.

Két kiskaput is találtak az erkélynapelemeket betiltó, az Építési és Közlekedési Minisztérium által érdemi társadalmi egyeztetés nélkül kidolgozott, és rövid időn belül ki is hirdetett rendeletben.  A jogi hiányosságról a G7.hu számolt be szakemberek véleményét idézve. 

Eszerint a településrendezési és építési követelményeket rendező szabályozásban például úgy tiltják be az erkélynapelemeket, hogy a loggiákról nem ejtenek szót. Az erkély a hivatalos meghatározás szerint “az épület homlokzati síkjából kinyúló, konzolos, függesztett vagy pontszerűen alátámasztott kialakítású külső, legfeljebb egy oldalról zárt tartózkodó tér”.

Létezik ugyanakkor a loggia is, amire nem vonatkozik a tiltás. Ez a hivatalos definíció szerint “az épület homlokzati síkján belül lévő, három oldalról falakkal határolt tér”, ám a köznyelvben gyakran hívják erkélynek, és hasonló korlátja van, amire akár erkélynapelemet is lehet akasztani.  

A lap szerint az sincs egyértelműen rendezve, hogy mi történik akkor, ha valaki előtetőt épít az erkély fölé, amire napelemeket szerel. Ez ugyanis szintén nincs egyértelműen tiltva a rendeletben. 

A mindössze egy hét erejéig társadalmi egyeztetésre bocsátott szabályozáson kiakadtak a napelemesek, akik nehezményezték az egyeztetés teljes hiányát, és kontraproduktívnak nevezték a tiltást, amiről itt írtunk korábban:

A módja gyomorforgató, az irány elkeserítő – kiakadtak a napelemesek az újabb tiltásokra

Nem értik, mire fel kell mindenestül betiltani az erkélynapelemeket a friss építési szabályozásban, amelynek több, a napelemeket korlátozó pontját is túlzónak tartják napelemes ágazati forrásaink. A rendelettervezet előkészítése, elfogadásának módja, a társadalmi egyeztetés hiánya felháborította a szakmai szervezeteket is, amelyek szinte az utolsó pillanatban, véletlenül szereztek róla tudomást.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!