szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Virtus Solis nevű vállalat a világűrben szerelne össze egy egykilométeres átmérőjű napelemet.

Komoly lehetőségek rejlenek abban az elképzelésben, hogy a világűrben napelemekkel megtermelt energiát a Földre sugározzák le az űrszondák. A megoldás segítené a globális felmelegedés elleni harcot azzal, hogy kevesebb energiát kell megtermelni a bolygón, így kevesebb üvegházhatású gáz kerül a légkörbe. Japán 2025 decemberében végzheti majd el az ezzel kapcsolatos kísérletét, a kaliforniai mérnökök pedig már el is végeztek egy ilyen tesztet.

Most egy újabb játékos jelent meg a piacon. Az amerikai Virtus Solis szintén az űrben termelne napenergiát a napelemek segítségével, ehhez azonban nem saját űreszközt építene, hanem a SpaceX legnagyobb űrhajóját, a Starshipet venné igénybe.

A választás nem véletlenül esett a SpaceX-re, a Virtus Solis alapítója, John Bucknell ugyanis korábban a vállalat rakétamérnöke volt. A szakember 2019-ben alapította meg a saját cégét, azóta fejlesztt ezt a koncepciót.

Virtus Solis Space Based Solar Power Overview

Uploaded by Virtus Solis Technologies on 2023-03-23.

A tervek szerint a Starship segítségével hatalmas napelemes tömböket juttatna a világűrbe a cég. Ezeket aztán kisebb, szintén napelemekkel ellátott robotok szednék szét, majd szerelnék őket össze egy nagyjából 1 kilométeres nagyságú panellé. Mivel minden egyes panel 1 kW energia leadására lenne képes, végeredményben igen jelentős mennyiségű energiát lehetne lesugározni a Földre.

A vállalat szerint csupán 16 ilyen tömböt kellene létrehozni ahhoz, hogy az egész Földet le lehessen fedni. Az energiát egy speciális vevőegységhez továbbítaná a rendszer.

Ez itt már a jövő: sikerült az űrben megtermelt áramot sugározni a Földre

Kaliforniai mérnökök fejlesztése úgy demokratizálhatja az energiához való hozzáférést, mint ahogy a műholdak által a Föld bármely pontján elérhetővé tett internet teszi az információval.

A megvalósíthatóság kulcsa abban rejlik, hogy a SpaceX újrafelhasználható űrhajókat használ. Az egységekbe egy kilogramm rakomány 3000 dollárért (kb. 1,1 millió forint) kerülhet be. Ez még mindig nem olcsó, ám a cég megígérte, hogy a jövőben ez az ár csupán 10 dollár/kg lesz. Bucknell szerint ha az ár 200 dollár/kg alá esik, már meg fogja érni telepíteni a napelemeket.

A tervek szerint az évtized végére lehet valóság a projektből.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!