Az OPEC+ kitart az olajkitermelés visszafogása mellett
Kivárnak a nagy exportőrök.
Egyetlen összetevőn múlt az egész. Az olajvállalat meghívására megnéztük a társaság felpörgőben lévő új kútját, és ellátogattunk az egykor olajban és gázban dúskáló, mára már kimerülőben lévő algyői telepre is.
Sokat vár a Mol a Vecsés külterületén feltárt olajtól, ám az új kút vajmi keveset segíthet az üzemanyagkrízisen. De legalább ellensúlyozhatja a más mezőkön elapadó mennyiséget.
Az új kút napi 600 hordó termeléssel indul, később akár napi ezer hordó olajat is felhozhatnak vele. Ez 5 százalékkal növelné az ország kőolajkitermelését.
Lejjebb vitte olajkeresleti előrejelzését az OPEC. Jövőre napi 102,2 millió hordós keresletre számítanak, ami 700 ezerrel kevesebb attól, mint amit korábban vártak.
A miniszterelnök győzelmi jelentést adott az eseményről, amelyen kifütyülték.
Az amerikai Cemvita úgy módosította a természetben is előforduló mikrobákat, hogy azok hat és félszer több hidrogént termeljenek, mint a természetben élő társaik. Ezzel nemcsak tiszta hidrogént hoznak létre, de a föld alatt maradt olajkészletet is hasznosítani tudják.
A kormány kommunikációja másból sem áll, minthogy a szankciók az EU-ra vannak rossz hatással és nem Oroszországra, azonban a csütörtöki kormányinfón kérdésre válaszolva Gulyás Gergely elismerte, ez nem igaz minden szankcióra.
Két részben közöljük a Heim Péter befektetési szakértővel készített HVG-interjút. Heim az első részében a globális gáz- és olajpiac problémáiról beszélt, a megoldásban szerinte Iránt kulcsszereplőnek kellene tekinteni, mert nélküle nem lehet biztonságos Európa olaj- és gázellátása. Heim elmondta azt is, milyen energetikai üzletek kötik Iránhoz. A mai folytatásban egyebek közt arról van szó, miért nem szerepelt az elmúlt jó pár évben a hazai közéletben, milyen kapcsolatok fűzik a NER gazdasági potentátjaihoz és az orosz oligarchákhoz, milyen hatalmas üzletekben volt szerepe, miért nem szerették a Fideszben, és miért gondolja, hogy Orbán Viktor ugyanazt a gazdaságpolitikát vitte, mint anno Gyurcsány Ferenc, és Magyarország gazdaságát a katasztrófa szélére vezette.
Az orosz–ukrán konfliktus pillanatnyi állásánál is fontosabb most, az energiaválságban az iráni atomalku sorsa – állítja a Századvég volt tulajdonosa, befektetési szakember, aki Iránnal kapcsolatos energetikai ügyekben főtanácsadóként, illetve speciális meghatalmazottként is dolgozik. Heim Péter a vele készült interjú első részében a globális gáz- és olajpiac problémáiról beszél. A holnapi folytatásban egyebek közt arról lesz szó, miért nem szerepelt az elmúlt jó pár évben a hazai közéletben, milyen kapcsolatok fűzik a NER gazdasági potentátjaihoz, milyen hatalmas üzletekben volt szerepe, miért nem szerették a Fideszben, és miért gondolja, hogy Orbán Viktornak nyilvánosan el kellene ismernie, hogy hülyeséget csinált, amikor ugyanazt a gazdaságpolitikát vitte, mint anno Gyurcsány Ferenc, és Magyarország gazdaságát a katasztrófa szélére vezette.
Ahhoz, hogy a civilizáció ne omoljon össze, egyelőre növelni kellene a fosszilis energiahordozók kitermelését – véli az amerikai milliárdos.
Az energiaválság az eladóknak rekordprofitot hozott a második negyedévben. A szaúdi Aramco is kiválóan teljesített, hiszen még Joe Biden elnök is személyesen kérte Mohamed bin Szalman trónörököst az olajkitermelés fokozására.
Noha az elmúlt időszakban az olajárak a háború előtti idők szintjére csökkentek, több olyan, részben éppen a háborúból eredő kockázati tényező van, ami miatt ez az áresés kérészéletű lehet. Az egyik kockázat éppen az, ha bekövetkezik az, amitől Európa fél és télen gázválság lesz. De Líbia, Brazília, Irak és Irán is kockázatot jelent.
Csütörtökön már meg is érkezhet az újabb adag olaj.
Az új szállítmány már szerda este elérhet a Mol pozsonyi finomítójába.