Heim Péter: Irán nélkül a következő öt évben nem lehet stabil gáz- és olajellátás Európában
Az orosz–ukrán konfliktus pillanatnyi állásánál is fontosabb most, az energiaválságban az iráni atomalku sorsa – állítja a Századvég volt tulajdonosa, befektetési szakember, aki Iránnal kapcsolatos energetikai ügyekben főtanácsadóként, illetve speciális meghatalmazottként is dolgozik. Heim Péter a vele készült interjú első részében a globális gáz- és olajpiac problémáiról beszél. A holnapi folytatásban egyebek közt arról lesz szó, miért nem szerepelt az elmúlt jó pár évben a hazai közéletben, milyen kapcsolatok fűzik a NER gazdasági potentátjaihoz, milyen hatalmas üzletekben volt szerepe, miért nem szerették a Fideszben, és miért gondolja, hogy Orbán Viktornak nyilvánosan el kellene ismernie, hogy hülyeséget csinált, amikor ugyanazt a gazdaságpolitikát vitte, mint anno Gyurcsány Ferenc, és Magyarország gazdaságát a katasztrófa szélére vezette.
HVG: Önnek korábban voltak céges érdekeltségei az energiapiacon, oroszokkal is üzletelt. Hogy látja, mennyire ígéretes ma ezen a területen tevékenykedni?
Heim Péter: Pár éve néhány akkori társammal valóban meg akartuk venni a Lukoil szicíliai finomítóját és a Centrex nevű, Ausztriában bejegyzett vállalatot, amely a magyarországi orosz gázszállításokban is közreműködött. Alá is írtuk a szerződést, de a Gazprommal és a társaimmal való belső vita következtében az utolsó utáni pillanatban végül is mindkét fél elállt az egyezségtől. Szerintem a gáz nem rossz üzletág, 20-25 évig még velünk fog maradni. Probléma akkor van, ha valaki nagyon kiszolgáltatott egyetlen irányba. Az a fajta kitettség, ami Európában tapasztalható, mindig is nonszensz volt.
HVG: Itt, Európában annak idején mégis meghozták ezeket a döntéseket, Magyarország pedig még most is többletgázért kuncsorog Moszkvában.
H. P. : Ha gázt akar Európa meg a világ, akkor először azt kell megértenie, hogy az oroszokkal kialakult konfliktus miatt kiesik körülbelül 80 milliárd köbméternyi gáz a világpiacról. Az oroszok ezt nem tudják eladni másnak sem, mert még nincs készen az az infrastruktúra, amelyen el tudnák juttatni Keletre. Ezt a mennyiséget máshonnan kell majd beszerezni. Ennyit nem lehet előteremteni pluszban, mert a világ legnagyobb LNG-előállítója, Katar is csak 5 milliárd köbméterrel tudja növelni az éves termelését.
Honnan fogjuk beszerezni a többi 75 milliárdot? Például az Egyesült Államokból és Kanadából. De ha onnan szerzem be, az felhúzza az ottani árakat. Hol tudok még kínálatot találni? Az idei télen sehol, tehát most a keresletet kell lenyomni. Ezt azonban nem lehet akármennyire lefojtani, mert akkor a gazdaság 2024-ben is gyatrán fog teljesíteni. Hol van akkor többletgáz?
Egyetlen hely van a világon, ahol óriási mennyiségben van többletgáz, ráadásul olcsón és gyorsan ki is lehet termelni: Irán.
Két, maximum három év alatt meg tudja növelni a termelését körülbelül 50 milliárd köbméterrel.