szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány kommunikációja másból sem áll, minthogy a szankciók az EU-ra vannak rossz hatással és nem Oroszországra, azonban a csütörtöki kormányinfón kérdésre válaszolva Gulyás Gergely elismerte, ez nem igaz minden szankcióra.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Mire alapozza a kormány azt az állítását, hogy a szankciók Európát sokkal jobban megviselik, mint Oroszországot, hiszen az orosz gazdaság már most recesszióban van, az infláció pedig 20-22 százalék – tette fel a kérdést a 24.hu munkatársa (akihez hamarabb jutott el a mikrofon, mint kollégánkhoz, pedig ezt mi is megkérdeztük volna) a kormányinfón.

„Ha szabad, akkor továbbra is az energetikai szankciókról beszélnék, mert a többi szankció esetén ez nem jelenthető ki egyértelműen”

– válaszolta Gulyás Gergely.

Ennél a pontnál érdemes megállni egy kicsit, ugyanis ezzel Gulyás felülírta az eddigi kormányzati propagandát. Máshogy mondva, lelepezte a csúsztatást. A kormányzati propagandában ugyanis szó nincs arról, hogy kizárólag az energetikai szankciókra vonatkozna a kormány bírálata. Általában a szankciókról beszélnek. Viszont itt az újabb csúsztatás: a gázra nem is vetett ki szankciókat az EU, csak a kőolajra, de az is csak év végén lép életbe és a magyarok felmentést kaptak alóla.  

Gulyás azt a kormányzati szöveget is elmondta a kormányinfón, amely szerint azért hatástalanok a szankciók, mert az oroszok ma elképesztően magas áron tudják eladni a földgázt és a kőolajat, amiből olyan bevételekre tesznek szert, amiről nem is álmodtak, ez is alaptétele a kormánypropagandának. Szerinte az oroszoknak 158 milliárd dolláros hasznuk van, ami akkor is elég lenne az orosz gazdaság működésének fenntartására, ha 2023-ban egyáltalán nem exportálnának energiahordozókat külföldre. Annak ellenére, hogy ezekre még nincs szankció életbe léptetve, Gulyás szerint van összefüggés, azt állította, hogy azért emelkedett a gáz ára, mert amikor elfogadták az olajszankciókat, akkor felment a gázé is.

Mivel Magyarország már a kőolajszankciók alól is felmentést kapott és az újabb orosz gázszállításokkal is rendszeresen büszkélkedik a külügyminiszter, megkérdeztük, hogy mi mennyivel járulunk hozzá az oroszok hatalmas bevételeihez, mire Gulyás azt mondta, az összeg a 2 ezer milliárdot súrolja.)

Gulyás azonban arra a felvetésre már nem reagált, hogy az orosz gazdaságnak kizárólag az energiahordozókból származik bevétele, az Európai Unió azonban ennél jóval több lábon áll, pedig ez erősen cáfolja azt a kormányzati állítást, hogy a jelenlegi szankciós helyzet az oroszoknak kedvezne, ez egyszerűen így nem igaz.

A miniszter szerint „meglátjuk”, hogy Oroszország valóban recesszióba süllyed-e, a kormány pedig csupán egyetlen dolgot állít szerinte: „azok az energiaárak, amik az Európai Unióban megfizetendőek, azok tönkreteszik a gazdaságot és nehéz helyzetbe hozzák a háztartásokat és az államot is”. Úgy gondolja, a szankciók recesszióba dönthetik a magyar gazdaságot is.

Gulyás: Meghosszabbítják egy héttel a téli szünetet az iskolákban - élőben a kormányinfóról

A Miniszterelnökséget vezető miniszer és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő egy nappal azután áll ki a sajtó elé, hogy a kormány elfogadta a legújabb nemzeti konzultáció elindítását, és néhány órával azután, hogy megkezdődött a forint szabadesése. Élőben közvetítjük a csütörtöki kormányinfót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Gulyás: Meghosszabbítják egy héttel a téli szünetet az iskolákban

Nem lesz központi őszi szünet az iskolákban, a téli szünetet azonban meghosszabbítják, így is spórol a kormány az energián – jelentette be Gulyás Gergely. Az önkormányzati segítségről megkezdődnek a tárgyalások, külön kormánybiztost is kaptak Balla György fideszes képviselő személyében. A nemzeti konzultáció október közepe környékén kezdődik, és „biztosan olcsóbb lesz, mint az energiaszankciók miatti egy napi többletköltség”. Élőben közvetítettük a kormányinfót.