szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Cemvita úgy módosította a természetben is előforduló mikrobákat, hogy azok hat és félszer több hidrogént termeljenek, mint a természetben élő társaik. Ezzel nemcsak tiszta hidrogént hoznak létre, de a föld alatt maradt olajkészletet is hasznosítani tudják.

Egy amerikai startup cég, a Cemvita Factory azt ígéri, hogy képes „aranyhidrogént” előállítani kilogrammonként kevesebb mint 1 dolláros (kb. 420 forint) áron. A texasi vállalat – amibe olyan cégek fektettek már be, mint a Mitsubishi vagy a United Airlines – egy speciális mikrobát akar az elhagyott olajkutakba fecskendezni.

„Az aranyhidrogén egy új, karbonsemleges hidrogénforrás, amit olyan olajtározókból állítanak elő, amelyeket már be akarnak zárni, mert kimerültek” – közölte a cég.

A lényeg az olajkutak megtérülésében rejlik. Ahogy ugyanis egy mező kezd kimerülni, a kutakat leállítják, amint a termelés drágább lesz, mint az olaj, amit a felszínre hoznak. Emiatt sok felesleg marad a kutakban, amit a Cemvita most hasznosítana, és közben hidrogénfarmokat hozna létre.

A cég szerint a természetben előforduló mikroorganizmusok képesek elfogyasztani a fosszilis tüzelőanyagokban lévő szenet, és mezőnként nagyjából 20-50 tonna hidrogént állítanak elő. Ez ma a hidrogéntermelés legalacsonyabb és legzöldebb módját jelenti.

A Cemvita először hat és félszeresére növelte a mikrobák teljesítményét, hogy minél több hidrogént állítsanak elő, így sikerült a kilogrammonkénti 1 dollár alá menniük. A cég együttműködik a hatósággal, és azt állítja, nem történik olyan génmódosítás, amivel génmódosítottnak minősülnének a mikrobák.

Közel 1000 soha nem látott mikroorganizmust fedeztek fel a jégbe zárva, ha kiolvadnak, új járványok törhetnek ki

A mikroorganizmusokat a Tibeti-fennsíkon lévő gleccserekben találták meg.

A cég már egy texasi vállalat kútjában is kipróbálta a fejlesztését – sikerrel. Zach Broussard, a cég igazgatója szerint a teszt minden várakozásukat felülmúlta.

Hogy mennyire lesz életképes az elképzelés, azt egyelőre még nem tudni. Amellett ugyanis, hogy a mikrobáknak valóban nem szabad veszélyt jelenteniük a környezetre, a cégnek szabad olajkutakat is találnia kell.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!