Itt a vakáció, felrobbant a tanárpiac
A legtöbb hirdetést a tankerületi központok adták fel.
A miniszterelnöknek és az oktatási államtitkárnak elküldött levelében azt kéri, hogy „a magyar gyermekek iránt »szeretettel áthatott« szolgáló hatalmuknál fogva tegyenek lépéseket a kémiaoktatás helyretétele érdekében”.
„Te amúgy is zsidó vagy, neked zsidó iskolában lenne a helyed” – így fejezte be a gyerek fegyelmezését egy II. kerületi iskola tanára.
Tanáronként 200 ezer és legalább 1 millió forint közé tehető az az összeg, amelyet nem kaptak meg a pedagógusok.
Elsősorban a tavalyi béremelés áll a háttérben, de sokan tértek vissza a nyugdíjból is.
A Szilveszterre virradó éjjel megjelent kormányrendelet szerint „a tanárok számára intézményi szinten átlagosan 21,2%-os” béremelés következik.
Az is változás, hogy mostantól nem a tanár dönti el teljes mértékben, hogy milyen képzésen venne részt.
A tanárnak azonnal el kellett hagynia az ország és az EU területét, és csak a kitiltása visszavonása után kérhet újra tartózkodási engedélyt.
Vagy magát is becsapja a kormány, amikor a tanárképzésre jelentkezők számának látványos megugrásáról beszél, vagy szándékosan tájékoztat félre. A tanárhiány a jövőben sem látszik enyhülni.
De csak az elsős tanulók szüleit kérdezik.
A táboroztatók képzésével, hozzáértésük ellenőrzésével kapcsolatban egyelőre nincs semmilyen kritérium. Tulajdonképpen nem tudjuk, kire bízzuk a gyerekünket vagy magunkat. Vélemény.
A diákokkal ellentétben nekik nem kell leadniuk a telefonjukat, de magáncélra nem használhatják készülékeiket tanítási időben.
Még szinte el sem kezdődött a gyakorlati megvalósítása a diákok iskolai mobilhasználatát tiltó szabálynak, megjelent egy friss belügyminiszteri rendelet arról, hogy szerdától tanítási időben és napköziben a pedagógus is csak oktatási célra használhatja a saját mobilját.
A kormány előfinanszírozta az összeget.
Személyre szabott éves teljesítménycélok, valamint „a feladatellátás egyes összetevőit megjelenítő egységes értékelési szempontok” alapján a 2024/2025-ös tanévtől indul a pedagógusok értékelése.
Átláthatatlanul és döcögősen kivitelezve, de érdemi bérfejlesztésről van szó a pedagógusok esetében – bár az első fizetési papírok szerint van, aki csak 3%-ot kapott –, 2030-ig szóló ígéret is van a folytatódó emelésekre. Jövőképre is nagy szükség lenne, hogy legyen utánpótlás.
A tanárhiányon nem segít, hogy az idei tanévben több mint 2200 új pedagógus került be a rendszerbe.
A miniszterelnök szerint inflációt meghaladó nyugdíjemelés is jöhet.
Több mint egy éve ígéri az Orbán-kormány a pedagógusok béremelését, 2025-re a bruttó 800 ezer forintos átlagot – ha majd jön az EU-s pénz. Ám most, hogy már tényleg jön, jövőre így is csak az enélkül is tervezett 10 százalékos emelés tűnik biztosnak, amit viszont már el is vitt az infláció. Bár eddig azt mondták, kész menetrend van az emelésre, Orbán szerint a parlament csak ezután dönt.
Csak a jogos bérét szerette volna megkapni, de ezzel alaposan magára haragította a hódmezővásárhelyi tankerület urait. A Makói József Attila Gimnázium pedagógusát ezután meghurcolták, megpróbálták kirúgni, végül – fájó szívvel – ő köszönt el a kollégáitól.