A mostani béremelés önmagában kevés lesz a tanárhiány kezelésére
Átláthatatlanul és döcögősen kivitelezve, de érdemi bérfejlesztésről van szó a pedagógusok esetében – bár az első fizetési papírok szerint van, aki csak 3%-ot kapott –, 2030-ig szóló ígéret is van a folytatódó emelésekre. Jövőképre is nagy szükség lenne, hogy legyen utánpótlás.
Februárban már az emelt januári fizetésüket vehetik kézhez a tanárok, miután Orbán Viktor miniszterelnök decemberi sajtótájékoztatóján ígéretet tett a 32,2 százalékos emelésre, aminek a részleteiről a rendelet január közepe után megjelent a Magyar Közlönyben. Az emelésért a pedagógusok kemény harcot vívtak, sokan közülük – mivel polgári engedetlenségbe fogtak – az állásukkal fizettek érte. A béremelési kálvária azonban a kormányrendelet megjelenésével nem ért véget. Sőt.
A jogszabály ugyanis csak az egyes pedagógusfokozatok illetménysávjának új alsó határát állapította meg. Ezek szerint egy pályakezdő gyakornoknak legalább havi bruttó 529 ezer forintot kell keresnie, a Pedagógus I. kategória alsó határa 538 ezer forint, a Pedagógus II.-é 555 ezer forint, a Mesterpedagógusé 630 ezer forint, a Kutatótanároké 750 ezer forint. Ezen túl az egyetemi diplomásoknak plusz 2 százalék emelés jár, a hiányszakok tanárainak további 4 százalék.
Az illetménysávok emelésekor derült ki, hogy a 32 százalékos emelés valójában nem általános: a gyakornokok sávhatára valóban ennyivel emelkedik, ám a felsőbb kategóriák esetében a növekedés fokozatosan egyre kisebb, a Kutatótanár kategóriánál már csak 17,2 százalék. Az emelés mindenesetre a különféle pótlékokat is érinti, összességében a pedagógusbérek kifizetésére rendelkezésre álló teljes bértömeg nő 32 százalékkal.
A hvg.hu-hoz beérkezett fizetési papírok szerint van, aki csak 3%-ot kapott, másnak megvan a 32%. Sőt, akad olyan egyházi intézmény is, amelyben 42%-kal emelkedtek egyes tanári fizetések. A Klebelsberg Központ így reagált minderre: