A kisvállalkozások negyede talál nehezen szakképzett munkaerőt - az EU-nak van egy megoldása
Margaritisz Szhinasz európai bizottsági alelnök véleménycikkében arról ír, Európában forradalmi változásokra van szükség a készségfejlesztés terén.
Margaritisz Szhinasz európai bizottsági alelnök véleménycikkében arról ír, Európában forradalmi változásokra van szükség a készségfejlesztés terén.
Az emelés még több is, mint amire számítottak!
Meglepődtek a szakképzésben dolgozók, amikor átvették szerződéstervezetüket.
A szakképzést lezáró vizsgákon mintegy 70 ezer diák vesz részt.
De hiába a vírus, a szakképzési rendszer átalakításával nem állnak le.
Erőszak az iskolában. Egy kezeletlenül hagyott problémahalmaz okai és következményei. Vélemény.
Egyre kevesebb a diák, de arányaiban még mindig a gimnáziumot választják a legtöbben.
Az Országgyűlés elfogadta azokat a kiegészítő jogszabály-módosításokat, amelyekkel teljeskörűen megteremtődnek a szakképzési rendszer átalakításának törvényi keretfeltételei – jelentette be közleményben az Innovációs és Technológiai Minisztérium. A tárca szerint osztrák mintára jobb, rugalmasabb, gyakorlatiasabb lesz a szakképzés, emelkedik az oktatók bére, ösztöndíjakat kapnak a tanulók.
Az iparkamarai elnök érdekes válaszokat adott a Klubrádió kérdéseire.
A kormány nem folytatott érdemi egyeztetést a szakképzést alapjaiban megváltoztató törvényről, garanciák nélküli béremelést ígér, ezért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete mindent megtesz majd, hogy ne léphessen hatályba az új jogszabály.
Teljesen átalakul a szakképzés jövőre: változik az iskolák megnevezése, a képzés hossza, az oktatók jogállása, a diákok a cégeknél munkaviszony keretében vesznek részt a gyakorlaton, az általános iskolát be nem fejezőket pedig "dobbantóprogram" segítségével próbálják meg szakmához juttatni. A szülő kötelessége lesz gyermekét 18 éves koráig vagy egy részszakma megszerzésig taníttatni.
Két olyan módosítás érkezett a Palkovics-féle szakképzési törvényhez, amelyek egy kicsit enyhítenének a kizárólagos döntési jogkörein.
Jövőre fenekestül fordul fel a szakképzésben dolgozók élete.
Kedden benyújtja az ITM az Országgyűlésnek az új szakképzés törvény tervezetét. Ezzel már jövőre sok iskolának megváltozik megint a neve, a szakképzésben dolgozók magasabb bért kaphatnak, ám elvesztik a közalkalmazoztti jogviszonyukat.
Nem csak az OKJ rendszerét szabnák át egy tervezet szerint, a szakmai oktatók munkaviszonyán is változtatnának: közalkalmazottból munkavállalóvá válnának.
Az iparkamarai elnök szerint a jól képzett munkaerő java elment. De tíz év után először idén szeptemberben többen kezdik meg tanulmányaikat szakgimnáziumban, mint az általános gimnáziumban.
A jelenlegi OKJ-s képzési rendszer megszűnik, jövőre már új szakmákat tanulnak a diákok. Ez az átalakítás is olyan, mint a többi: becsengetésre lehetnek kész jó esetben. Parragh László kamarai elnök nem aggódik, a szakszervezeti vezető szerint kevés az egy év.
Néhány területen vannak már konkrét javaslatok az új szakstruktúráról.