szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Negyven napig volt műtüdőn, mert saját szerve olyan mértékben roncsolódott, hogy nem lehetett megmenteni. A bravúros műtét után 85 nappal már otthonában gyógyul.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Egyedülálló beavatkozással sikerült megmenteni egy 41 éves férfi életét, aki márciusban igazolt koronavírus fertőzéssel, életveszélyes állapotban került az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetbe. A beteg állapota a kórházban a terápia ellenére tovább romlott, ezért intenzív osztályra került, ahol géppel kellett lélegeztetni. Mivel így sem sikerült elegendő oxigént juttatni a tüdejébe, végül műtüdő, azaz VV-ECMO kezelésre volt szüksége.

Egy idő után a férfi tüdejének állapota tovább romlott, gyakorlatilag nem lehetett vele oxigént bejuttatni, a beteg szervezetének oxigén ellátását teljes egészében a műtüdő végezte. A hosszan tartó ECMO kezelés alatt az is egyértelművé vált az orvosoknak, hogy a légzőszerv olyan mértékben roncsolódott, hogy életét csak a tüdőátültetés mentheti meg.

Mivel a többi szerve kielégítő állapotban volt, felkerülhetett a transzplantációs listára. Ekkor a beteget – akinek már negatív volt a PCR tesztje – az Országos Onkológiai Intézet Intenzív Osztályára szállították. A férfi tüdőátültetésére május 9-én, 40 nap ECMO kezelés után került sor intézményben.

A beteg gyógyulása és rehabilitációja az Országos Onkológiai Intézet, majd az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Intenzív osztályain – a várakozásoknak megfelelően – hosszú volt, de a transzplantáció után 85 nappal hazamehetett, további gondozását a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikája végzi.

Az első magyar tüdőtranszplantációt 2015. december 12-én végezték el az Országos Onkológiai Intézetben, azóta több mint száz betegen tudtak segíteni. A Magyar Tüdőtranszplantációs Program 2020 szeptembere óta önálló európai programként működik.

A világ első, aktív koronavírus-fertőzöttön végzett tüdőátültetését egyébként egy magyar orvos, Lang György végezte el Bécsben. A 45 éves kétgyerekes édesanyát hat hete tartották műtüdőn. A budapesti Semmelweis Egyetemen pedig egy koronavírusos kismama életét mentette meg a műtüdőkezelés, a 34 éves Szilvia kislányát császármetszéssel segítették világra az orvosok.

(Címlapképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!