Akkorát robbant a víz alatti vulkán, hogy az űr pereme is beleremegett
Több év után is döbbenetes részletek derülnek ki a tongai vulkánkitörés erejéről, mely úgy tűnik, az űrben is éreztette hatását. Ami bizonyos szempontból aggasztó.
Az eseményről, annak hatásairól számos tanulmány született már, ám még ennyi idő után is napvilágot látnak érdekes, már-már megdöbbentő felfedezések. Mint például az, hogy milyen magasba jutottak a hullámai – egészen az űr széléig.
Az AGU Advances tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerzői kifejtik: a robbanás által megindított, hatalmas hamu- és gázfelhő több mint 50 kilométer magasba tört a légkörben – ami sokszorosan nagyobb magasság a kereskedelmi repülők által használtnál is.
Már ez is rendkívüli, de a dolog nem állt meg ennyinél, sőt: a lökéshullám a légkör felsőbb rétegeibe is eljutott. Még oda is, ahol már a műholdak keringenek – összegez a Gizmodo. A tudósok műholdas adatok, valamint légköri modellezés segítségével vizsgálódtak, és megállapították: a kiváltó ok nem az első nyomáshullám volt, hanem a másodlagos gravitációs hullámok. Utóbbiak már akkor keletkeznek, amikor az első hullámok az égbolton „széttörnek”.
A Hunga Tonga-vulkán tavaly januári kitörése következtében kétszer is jelentősen megnövekedett a Föld elektromos töltöttségi szintje – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport az ELKH Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) munkatársainak vezetésével.
A kutatók szerint azért lehetnek felelősei a dolognak a másodlagos lökéshullámok, mert a gyors mozgásuk, valamint a nagyobb magnitódójuk alapján inkább megfeleltek a műholdas adatokban látottaknak.
A tanulmány szerzői arra is felhívják a figyelmet, hogy a Föld felszínén történtek az űr peremén is zavart kelthetnek. Pedig ez egy rendkívül fontos terület, hiszen az emberiség napjainkban egyre jobban támaszkodik rá a kommunikáció, az időjárási események követése, valamint a a klímamodellezés és a navigáció területein. A mostanihoz hasonló megállapítások pedig segíthetnek abban, hogy meg lehessen védeni az ott keringő technológiákat.
Chuck Palahniuk 2023-as regénye, a Nem tart örökké már magyarul is olvasható, és választ ígér arra, miért halt meg Marilyn Monroe vagy Kurt Cobain. A művet tizennyolc éves kor alatt semmiképp sem ajánlanák – kritikusunk még fölötte se.