szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb különleges felfedezést tett a James Webb űrteleszkóp (JWST), amint az univerzum múltját kutatta. A kanadai Victoria Egyetem tudósai szerint 1672 olyan galaxisra bukkantak vele, melyek eddigi ismereteink alapján nem is létezhettek volna.

A The Astrophysical Journal című tudományos lapban közzétett publikáció szerint a most megtalált galaxisok nagyban hasonlítanak a mi Tejútrendszerünkre.

A felfedezés nagyjából egy 10 milliárd évvel ezelőtti állapotot tükröz, vagyis körülbelül 3,8 milliárd évvel voltunk az ősrobbanás után. Az eredmény azért is érdekes, mert a tudósok korábban úgy gondolták, ebben az időszakban annyira erősek voltak a galaktikus egyesülések, hogy lehetetlenné tették a Tejútrendszerhez hasonló törékeny galaxisok tömeges létezését.

European Space Agency

Azonban, derült ki most, az ilyen koronggalaxisok tízszer gyakoribbak voltak az univerzum történetének ezen időszakában, mint azt eddig gondolták – írja a LiveScience.

Leonardo Ferreira, a tanulmány vezető szerzője szerint az a tény, hogy ilyen sokat sikerült megtalálni, jól tükrözi azt is, milyen erős eszköz a James Webb Teleszkóp.

Az eddigi feltételezések szerint az ősrobbanás után 1-2 milliárd évvel kezdtek az első csillagok törpegalaxissá összeállni, majd ezek elkezdték kannibalizálni egymást. Ez vezetett végül oda, hogy olyan nagy galaxisok jöhettek létre, mint a Tejútrendszer.

Mostanra sikerült kiszámolni a tavaly megtalált galaxis korát, az eredménynek forintban is örülne mindenki

13,4 milliárd évesnek határozták meg annak a galaxisnak a korát, amely nem sokkal lemaradva csupán 70 millió évvel fiatalabb az eddig ismert legrégebbi galaxisnál.

A feltételezések szerint a miénkhez hasonló korong alakú galaxisok nem sokáig tudták megőrizni az alakjukat. A JWST azonban azt találta, hogy a vizsgált 3956 galaxis közül 1672 olyan van, mint a Tejútrendszer.

Mindez felülírja mindazt, amit eddig a galaxisok evolúciójáról tudni véltünk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!