Az OTP-nél van a magyar államadósság csaknem 10 százaléka
Az OTP mellett a Magyar Bankholdingnak, az Unicreditnek és a K&H Banknak lehet még ezer milliárd forint feletti állampapír-állománya.
Az OTP mellett a Magyar Bankholdingnak, az Unicreditnek és a K&H Banknak lehet még ezer milliárd forint feletti állampapír-állománya.
Erre figyelmeztet a Washington Post annak kapcsán, hogy a dél-ázsiai ország – történelme során először – fizetésképtelenné vált.
A brüsszeli Politiconak három magas rangú uniós tisztviselő elmondta: hétfőn azzal a javaslattal áll elő az Európai Bizottság, hogy még egy évvel hosszabbítsák meg a maastrichti kritériumok felfüggesztését. Korábban a felfüggesztés oka a Covid világjárvány volt, most pedig a háború Ukrajnában.
1948-ban kikiáltott függetlensége óta először kényszerült erre a szigetország, amelyet már a Covid miatti válság a padlóra küldött ,és az energiakrízis végképp fizetésképtelenné tett. Hétfőn kellett volna törlesztenie 200 millió dollárt, de nem volt ennyi pénz a kasszában.
A gyors növekedés és magas infláció miatt az államadósság és az államháztartási deficit is szebben mutat, csakhogy az infláció egyik oka épp a laza költségvetés.
1800-2000 milliárd forintos megszorítás jöhet 2023 végéig az OTP elemzői szerint. A Pénzügyminisztérium 46 ezer milliárd forint fölé növő államadóssággal és GDP-arányosan csökkenő hiánnyal számol erre az évre.
Érdemes bekapcsolniuk az öveket a hitelben úszó magyaroknak: a romló piaci környezet érzékenyen érintheti a szerződéseiket. Júniusban jöhet az első nagy pofon.
A GDP 6,8 százaléka volt a kormányzati szektor hiánya 2021-ben, az államadósság 76,8 százalékosra csökkent. Az év utolsó három hónapjában indult meg a nagy osztogatás, akkor 1728 milliárd forinttal nőtt a hiány.
Az orosz devizakészletek zárolása előtt az orosz állam hitelképes adósnak számított, most az a kérdés, képes-e törleszteni lejáró devizaadósságait.
Zelenszkij tárgyalna, de nemet mond a fegyverletételre, a britek a V4-ekkel egyeztettek és korlátozzák az orosz olajimportot. Ez a Radar, a hvg360 reggeli hírösszefoglalója.
Az első pillanattól nyilvánvaló volt, hogy az árstopoknak és a pénzszórásnak nem lesz jó vége. De szerencsével a gazdaság és a büdzsé elbírták volna a károkat. Aztán Oroszország megtámadta Ukrajnát.
Erre utalt sajtóértekezletén Paolo Gentiloni. Az Európai Unió pénzügyi biztosa szerint elképzelhető, hogy az Ukrajna elleni háború miatt nem vezetik be újra a maastrichti kritériumokat január elsején, mert ezzel nehéz helyzetbe hoznák az egész Európai Uniót.
Az államháztartás hiánya 115 milliárd forinttal volt alacsonyabb az előző évinél.
A hitelek megújításának drágulása miatt idehaza kevesebb pénz jut az infrastrukturális fejlesztésekre, az egészségügyre, oktatásra, innovációra, szociális védelemre.
A Politico értesülései szerint jövőre ugyan visszaállítják a 3%-os deficit és a 60%-os államadósság kritériumot, de ezt nem kérik komolyan számon, ha látják: az érintett kormány hozzálátott a probléma megoldásához. Vagyis a költségvetési szigort elvárják, de az államadósság csökkentését csak fokozatosan tartják lehetségesnek.
Ezen a területen is sok szempontból ellentmondásos évet zárt az ország, ráadásul aggasztó tendenciák is erősödtek.
Varga Mihály szerint ezzel erősödött Magyarország pénzügyi stabilitása.
A koronavírus-járvány miatt Brüsszel felfüggesztette a stabilitási paktumot, amely a költségvetés hiányát és az államadósságot szabályozza az eurozónában, de várhatóan 2023 januárjában újraindul a rendszer. Franciaország lesz az unió soros elnöke január elsejétől, Emmanuel Macron elnök pedig választási év előtt áll.