Hallgassa meg: ilyen félelmetes hangok vannak a Jupiternél
A NASA több űrszondája is rögzítette már, mi történik a Jupiter mágneses mezőjének azon részénél, ahol a napszél beleütközik a magnetoszférába. Az eredményt hallani is lehet.
HVG
Valószínűleg nem túlzás az állítani, hogy a Voyager-program a NASA eddigi legsikeresebb űrprogramja. A két űrszondát, a Voyager–1-et és a Voyager–2-t az 1970-es évek végén bocsátották fel, az elmúlt fél évszázad során pedig átutazták a Naprendszert, folyamatosan szelték a kilométereket és jelenleg már majdnem egy fénynapra járnak a Földtől.
A szerkezetek folyamatosan gyűjtötték az adatokat a Naprendszerről, valamint monitorozták a bolygók környezetét is, miközben elhaladtak mellettük – és kihasználták a gravitációs erejüket a sebesség növelésére és a pályamódosításra. A Voyager–1 fedélzetén egy olyan eszköz is helyet kapott, amivel a plazmaáramlást lehetett mérni, ez pedig lehetőséget adott arra, hogy a tudósok rögzítsék a Jupiter „hangját”.
Ha egy bolygó mágneses mezővel rendelkezik, akkor magnetoszférát generál. Ez a bolygóközi tér azon régiója, ahol ez a mező dominál, és ez segít megvédeni például a Földet a káros sugárzástól és a napszéltől. Bár ez akár a végtelenségig is kinyúlhat, a csillagok szele összenyomja – hogy mennyire, az attól függ, mennyire erős a mező.
Mivel a Jupiter a Naprendszer legnagyobb bolygója, így nem csoda, hogy a mágneses mezeje is jóval nagyobb, mint a Földé. A Jupiter belsejében a hidrogén olyan nagy nyomás alatt van, hogy fémes állapotába kerül. Örvénylése során erős elektromos áram keletkezik, amelyek hatalmas mágneses mezőt eredményez. Ez 16-54-szer erősebb, mint a Földé, és a Naprendszer egyik legnagyobb összefüggő szerkezetét adja ki. A napszél intenzitásával változik, de a Nap felé több mint 3 millió kilométerre nyúlik el, a Naptól távolodva pedig majdnem a Szaturnusz pályájáig ér.
Amikor a Voyager–1 űrszonda 1979-ben elrepült a Jupiter mellett, a műszerei rögzítették azt a határvonalat, ahol a napszél a mágneses mezőbe ütközik. Az eredmény egy igen félelmetes hang lett:
NASA’s Juno spacecraft has crossed the boundary of Jupiter’s immense magnetic field. Juno’s Waves instrument recorded the encounter with the bow shock over the course of about two hours on June 24, 2016. “Bow shock” is where the supersonic solar wind is heated and slowed by Jupiter’s magnetosphere.
A tudósok ezekből az adatokból pontosabban megérthetik, miként működik a bolygó mágneses mezője, és annak milyen hatása van a planétára.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?